Krása jazdy z Holandska do Talianska

Keď som sa narodil, pristál som v Taliansku. Nič som preto neurobil. Jednoducho som tam pristál. Mohol som počuť. Aj moja žena pristála po narodení v Taliansku. Aj ona počula. Aj naše dve dcéry, Rebecca a Rachel tiež pristáli v Taliansku. Narodili sa s rozdielom dva a pol roka a obe tiež počuli. Jednoducho som začal predpokladať, že skoro každý pristáva v Taliansku. Úplne som očakával, že aj naše tretie dieťa tam pristane. Očakával som, že bude schopné počuť.

Nuž, John Mark nepristál v Taliansku. Nepočul. Pristál v Holandsku. Má veľmi ťažké sluchové postihnutie. Je nepočujúci.

Keď John Mark pristál v Holandsku a my sme ho tam konečne našli (prvé dva roky jeho života sme ho hľadali v Taliansku a nie a nie ho tam nájsť), bolo to ako keby sme všetci pristáli v Holandsku, až na to, že my sme stále počuli. Nikdy predtým sme neboli v Holandsku a tak sme sa tam cítili dosť stratení. Prvá turistická sprievodkyňa, ktorú sme stretli nám povedala, že John Mark nikdy z Holandska neodíde, že nič nepočuje, nikdy sa nenaučí hovoriť a že my všetci by sme sa mali naučiť posunkovať, ak chceme komunikovať s Johnom Markom a spolu s ním objavovať Holandsko. Jej extrémne závery a príkazy sa nám nezdali úplne správne, nuž ale čo sme my vedeli. Nikdy predtým sme predsa v Holandsku neboli.

A tak sme trúchlili. A ešte viac trúchlili. A myslím, že potom sme trúchlili ešte o trochu viac. Nebolo to preto, že Holandsko by nebolo krásne a nemalo pulzujúci jazyk. Má. To len, že našim svetom je Taliansko. Našim svetom je svet počujúcich. Trúchlili sme, že John Mark s nami nebol v počujúcom svete a bez ohľadu na to, koľko času sme sa s ním pokúšali tráviť v Holandsku, on nikdy nebude mať možnosť objavovať Taliansko. Jednoducho príde o svet počujúcich.

Po nejakom období sme si začali uvedomovať, že sú sprievodcovia, ktorí majú aj iné mapy. Niektorí sa snažili robiť svoj biznis bez ohľadu na to, či sme z toho mali osoh, alebo nie. Nakoniec do našich životov vstúpili aj sprievodcovia, ktorí nielen hovorili o tom, ako sa pohybovať v Holandsku, ale aj o tom, ako si urobiť výlet z Holandska von. Holandsko by aj naďalej ostalo domovom pre Johna Marka, ale ak by sme použili ich mapy, nemusel by cestovať iba po Holandsku. Mohol by dochádzať do Talianska, počujúceho sveta, miesta, ktorý bol domovom zvyšku rodiny. My by sme mohli objavovať Holandsko s ním. On by zase mohol objavovať Taliansko s nami. Nádej začala vytláčať bolesť.

Stále nám, ale v hlave rezonoval hlas našej prvej sprievodkyne. Mohol by skutočne John Mark robiť výlety do Talianska a tráviť tam veľké množstvo času bez toho, aby bol totálne vystresovaný, frustrovaný a preťažený? A ak by aj mohol, prečo to trvá tak dlho, kým dôjde z Holandska do Talianska? Cítili sme, že ak sa na výlet nevydáme skoro, možno príde koniec sezóny a výlet sa nakoniec nebude ani konať. Možno by sa neskôr dali ešte robiť kratučké exkurzie mimo Holandska, ale žiadne dlhšie návštevy Talianska by už možné neboli.

A tak sme vstúpili do cestovnej agentúry John Tracy Clinic. Sprievodcovia nám otvorili dvere nielen na kliniku, ale aj k sebe samotných počas trojtýždňového rýchlo kurzu ako cestovať z Holandska do Talianska. Dali nám mapy a pripravili nás na nebezpečné miesta, ktoré nás na ceste čakali. Pomohli nám porozumieť ceste na ktorú sme sa chystali vydať, čo a kedy očakávať a ako zareagovať. Naša cesta by vyžadovala veľa intenzívnej hry. Vďaka technológiám, ktoré by posunuli sluch Johna Marka do oblasti „rečového banánu“, by John Mark mohol byť schopný naučiť sa hovoriť tým, že by počúval ako na neho hovoríme my. Celá cesta by si, ale vyžadovala veľa cielenej rečovej interakcie. Schopnosť počúvať by musela byť neustále cibrená. A cestovať musíme teraz.

Zo všetkého najviac nás JTC cestovná agentúra naplnila nádejou a uvedomením si, že je to skutočne reálne, aby sme docestovali z Holandska do Talianska. Stretli sme sa s niekoľkými ľuďmi s ťažkou stratou sluchu, ktorí nám porozprávali o tom ako sa pohybujú medzi dvoma krajinami. Nikdy sme necestovali do Talianska týmto spôsobom. Jednoducho sme sa tam predtým ocitli. S Johnom Markom to, ale bude cesta: naša cesta, jeho cesta a takisto cesta komunít, ktoré nás podporovali.

Vďaka JTC! Vďaka všetci, ktorí ste cestovali pred nami. Vďaka priatelia, ktorí cestujete s nami! Vydali sme sa na jazdu z Holandska do Talianska, aby John Mark mohol šťastne žiť v našom svete, ale takisto preto, aby sme my mohli šťastne žiť v jeho svete. Radosť prichádza z toho, že sme spolu. Hneď po tom ako sa dáme na auditívno-orálnu cestu do Talianska, my ako rodina budeme pracovať na posunkovej ceste späť do Holandska. Holandsko aj Taliansko sú obe pekné krajiny, ale nádhernými sa stávajú až vtedy, keď v nich môžeme byť spolu. A to je dôvod, prečo je cesta z Holandska do Talianska krásna. Naše svety sa dotknú a naše životy budú preto bohatšie. Možno sa časom aj my staneme pre niekoho iného povzbudením, kto sa dá na cestu po nás.

Komentáre (0)

Pridaj komentár