Dostali sme diagnózu "porucha sluchu"

Dozvedieť sa, že Vaše dieťa nepočuje, môže byť nesmierne bolestivé. Málokto to nezvládne bez sĺz, strachu, hnevu, či dokonca odmietania novej reality.

Dobrou správou je, že existuje spôsob, ako našim deťom pomôcť - aj deti s poruchou sluchu sa môžu naučiť rozumieť, rozprávať a žiť život napĺňaním svojich snov, tak, ako počujúce deti. Vďaka Vašej láske a pomoci okolia z nich môžu vyrásť šťastní a krásni ľudia!

Čaká Vás dlhá a krásna cesta, ktorá vie byť občas náročná. V tejto príručke sa dočítate, čo Vás na nej čaká, kde začať a na aké úžasné miesta Vás môže priviesť. Nečakajte, kým bude Vaše dieťa staršie alebo Vy viac presvedčení o pravdivosti diagnózy - prvé krôčiky k Vášmu spoločnému úspechu môžete urobiť už dnes.

Veľa šťastia a nezabudnite, že v tom nie ste sami.


Čo robiť, keď sa dozvieme diagnózu "porucha sluchu"?


Na nič nečakajte! Porucha sluchu je vážnou bariérou v rozvoji dieťaťa. Pri poskytnutí správnej starostlivosti sa však môžu naše deti vyvíjať nad všetky očakávania! Prečítajte si, prečo je potrebné začať čo najskôr. Aby sa Vám dýchalo ľahšie, prečítajte si ako sa vyrovnať s diagnózou a inšpirujte sa príbehmi iných rodičov.

Prečítajte si informácie o poruche sluchu a čo vám hovorí audiogram. Nezabudnite absolvovať ďalšie lekárske vyšetrenia po zistení diagnózy.

Čo najskôr vyhľadajte foniatra, ktorý dieťaťu pridelí načúvacie prístroje. "Načúvatká" by malo dieťa dostať v ideálnom prípade do veku 6 mesiacov. Ak ste to nestihli, nezúfajte a neotáľajte. Vaše dieťa má veľký potenciál, ktorý je teraz dobré využiť čo najskôr.

Čo najskôr vyhľadajte surdopéda, ktorý vás bude sprevádzať svetom poruchy sluchu - naučí Vás, ako so svojim dieťaťom komunikovať a ako ho rozvíjať. Dieťa by sa malo dostať do jeho starostlivosti ideálne vo veku 6 mesiacov. Ak ste to nestihli, nezúfajte a pustite sa do hľadania ešte dnes. Vaše dieťa má veľký potenciál, ktorý je teraz dobré využiť čo najskôr.

Zvážte, či by nebolo vhodné okrem hovorenia začať používať aj posunky. Deti s poruchou sluchu, aj tie, ktoré sa jedného dňa naučia rozprávať, potrebujú čo najskôr nájsť spôsob, ako komunikovať s okolím a vďaka tomu sa učiť svetu okolo nich. Neskôr, keď zistíte, že dieťa hovorenej reči nie len dobre rozumie, ale ju aj zmysluplne používa, posunky môžete prestať používať.

Keď dieťa dovŕši 1 rok, vyhľadajte logopéda. Už v tomto veku Vám vie skúsený logopéd poradiť prvé kroky, ktoré pomôžu dieťaťu s rozvojom reči. Neskôr sa bude logopedická starostlivosť rozvíjať primerane k veku dieťaťa. Nájsť logopéda, ktorý má skúsenosti s deťmi s poruchou sluchu bude náročné, preto túto úlohu neodkladajte na neskôr - môže to chvíľu trvať.

Ak na svojom dieťati napriek noseniu načúvacích prístrojov nevidíte pokroky v sluchovom vnímaní a vývine reči, trvajte na bezodkladnom audiometrickom vyšetrení s nasadenými načúvacími prístrojmi, aby ste zistili, čo s nimi dieťa skutočne počuje. Je možné, že bude potrebné upraviť ich nastavenie, respektíve vyskúšať iný typ načúvacích prístrojov.

Keď sa ani napriek všetkej snahe, audiologickým vyšetreniam, opakovaným úpravám nastavenia načúvatiek alebo ich výmene za iný model dieťaťu nedarí rozvíjať vnímanie zvuku a reči, pozrite si, ako Vám môže pomôcť kochleárna implantácia.

Čo ďalej? Sú tu skvelé možnosti!

Učte sa rozvíjať svoje dieťa!

Ste najdôležitejšou osobou v jeho živote a budete sa musieť veľa naučiť. Sekcia Rozvíjame dieťa s poruchou sluchu Vám v tom pomôže.

Nebojte sa opýtať!

Všetci raz začínali a stále si pamätáme, ako sme boli zmätení. V sekcii Pokec nájdete ľudí, ktorí Vám radi poradia.

Spojte sa s ostatnými!

Nemusíte byť na to všetko sami. Na Mape užívateľov nájdete rodičov, ktorí sa s Vami radi stretnú a budú s Vami zdieľať Vaše trápenie, ale aj úspechy.

Obsah tejto kapitoly

Vyrovnávame sa s diagnózou

Asi nikto by nedokázal zvládnuť závažnú diagnózu bez žiaľu, sĺz, či hnevu. Nedokážeme pochopiť, prečo práve naše dieťa dostalo takýto osud a cítime sa bezmocní, pretože ešte nevieme ako mu pomôcť a čo ho v živote čaká. Tieto články Vám pomôžu lepšie pochopiť pocity, ktoré cítite a spracovať ich. Hoci je to teraz neuveriteľné, po čase prestane byť nová realita taká ťaživá a vy sa začnete tešiť z každého malého pokroku, ktorý Vaše dieťa spraví.


Prečo je dôležité začať čo najskôr

Pri poruche sluchu je dôležité čo najskôr začať pracovať na rozvoji dieťaťa. Dieťa by sa malo dostať do programu ranej starostlivosti vo veku 6 mesiacov, avšak obrovské zlepšenie sa dá dosiahnuť v každom veku. Vďaka ranej starostlivosti môžu nepočujúce deti dosiahnuť neuveriteľné ciele.Komentáre (6)

Pridaj komentár