Mapovanie skúseností rodičov

RODIČIA DETÍ S PORUCHOU SLUCHU! Chceme POČUŤ o vašich ťažkostiach.

V prieskume, ktorého sa zúčastnili aj mnohí z vás, sme zmapovali skúsenosti rodičov nepočujúcich detí v oblasti zdravotnej starostlivosti. Jedná sa o diagnostiku, kompenzáciu a rehabilitáciu. Odborné slovíčka - hovoria však o rôznych príbehoch zo života. Od skorého či neskoršieho zistenia “vaše dieťa nepočuje”, cez strasti s vyšetreniami, hľadaním alternatív, cez výber (v lepšom prípade) a dôsledné (v ešte lepšom prípade) nastavovanie sluchových pomôcok a hľadanie podpory u nelekárskych odborníčok či odborníkov, v poradniach a centrách.

Vďaka každému jednému vášmu príbehu spoznávame skutočný stav starostlivosti o deti s poruchou sluchu. Tešíme sa každej správe o tom, čo už funguje a budeme sa usilovať zmeniť, čo zatiaľ nefunguje.

Kompetentní tvorcovia systémových zmien od nás často chcú vedieť čísla. Teraz o nich vieme omnoho viac. V budúcom roku plánujeme ísť hlbšie do príčin a skúseností konkrétnych rodičov v ďalšej fáze prieskumu. Považujeme za potrebné prebádať aj sociálnu a školskú oblasť.

Naším cieľom je aj naďalej hľadať cesty, ako môžete vy, my a ďalší rodičia dostať podporu – od systému i od nás ako občianskeho združenia – efektívnejšie, účinnejšie a včas. V najlepšom záujme detí. Vaše príbehy nám pomáhajú spoznať skutočnú situáciu na Slovensku. V mozaike príbehov rodín potrebujeme vedieť o každom dieliku.

Buďte v tom s nami až po uši aj naďalej.

Prieskum - čo si pod tým predstaviť?

Spolu dokážeme viac

Vítame cielené spolupráce Podrobné výsledky prieskumu a všetky dáta máme k dispozícií. Ak sa venujete advokácií práv detí s poruchou sluchu, ozvite sa nám (lubka@nepocujucedieta.sk) a budeme hľadať prieniky.

Chcete pridať svoju skúsenosť aj vy?

Prieskum už momentálne neprebieha, môžete však pridať k nemu svoj hlas - pošlite nám svoj podnet.

Hľadáte odborníkov pre dieťa s poruchou sluchu?

Pomôcť vám môže mapa odborníkov pre deti s poruchou sluchu.

Zároveň nám môžete pomôcť mapu ďalej tvoriť. Máte tip na ďalšieho odborníka? Ste odborník a chcete sa pridať? Napíšte nám, nám na martina.koysova@nepocujucedieta.sk (do predmetu mailu dajte prosím: mapa rodičov), pomôžete aj ďalším rodičom.

Podajte podnet

Vaše ťažkosti, zaseknutia systému a problémy, s ktorými sa na ceste za sluchom vášho dieťaťa stretávate budeme riešiť aj naďalej. Napíšte nám o nich aby sme vedeli:

  1. tlmočiť kompetentným na ministerstvách, úradoch či poisťovniach, čo rodičov trápi najviac,
  2. byť vám nápomocní pri konkrétnom riešení vašich ťažkostí.

Každý rodičovský hlas sa počíta, kliknite sem a napíšte nám.

Ak môžete, zanechajte nám na seba vo formulári kontakt, aby sme sa s vami v prípade potreby vedeli skontaktovať pri riešení vašich podnetov.

Kto prieskum realizuje?

Tvorcom aj vyhodnocovateľom prieskumu je občianske združenie NepočujúceDieťa.sk. Garantkou výskumu je Prof. Darina Tarcsiová z Katedry špeciálnej pedagogiky UK v Bratislave.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá NepocujuceDieta.sk.