Týždeň nepočujúcich a jesenná nádielka možností z OZ Nepočujúce dieťa :)

pred 4 rokmi

Veríme, že máte za sebou úspešný štart po prázdninách. Obzvlášť myslíme na čerstvých prvákov a nových škôlkarov. Nech im odhodlanie vydrží aj po prvých náročných situáciách.


Žiada sa nám pripomenúť si ešte v krátkosti leto a príjemné akcie, kde sme mali príležitosť opäť dať ľuďom zažiť si kúsok zo sveta detí s poruchou sluchu a ich rodín. Hovoriť o ich potrebách, o špecifikách a superschopnostiach :) Ale aj o prekážkach, s ktorými sa žiaľ stále na svojej ceste stretávajú.


Pred prázdninami ste nás mohli stretnúť v Piešťanoch na Paráde - bezbariérovom festivale, kde sme v celej farebnej škále rôznorodostí zastupovali svet detí s poruchou sluchu. Paráda je vzácne miesto, kde môžete veselo aj vážne zažiť inšpiratívnych ľudí, ktorí prekonali rôzne komplikácie v živote, o svojom znevýhodnení chcú hovoriť, aby v tom tí ďalší - rodičia, deti, dospelí - neboli sami a mali kde nájsť pomoc. Okrem toho… nevieme, kde inde zažijete napríklad preteky na invalidných vozíkoch…

 


Rozlúčku s prázdninami sme absolvovali na podujatí Telekom detský festival - Detská letná párty v OC Eurovea 31. augusta.
Pre dievčatá z nášho tímu to bola nová skúsenosť. Navnímať v reálnom čase s akou potrebou prichádza dieťa - záujemca o naše aktivity. Bude počujúce a chceme ho vtiahnuť do zaujímavostí sveta počutia a nepočutia? Alebo bude mať poruchu sluchu a potrebujeme mu hlavne ukázať, že sem patrí, rozumieme mu a je prirodzenou súčasťou? Takto sme sa tu scitlivili všetci navzájom. Deti to zaklincovali na koncerte Mira Jaroša :D


Posledný nádych, výdych letnej vône…. a späť do reality.


Tak teda - čo sa deje, čo sa chystá?


Intenzívne sa venujeme príprave Sprievodcu. Po fáze dotazovania rodičov na ich skúsenosti počas víkendového stretnutia rodín teraz zbierame vstupy od rôznych odborníkov, ktorí sa s rodičmi a deťmi profesionálne stretávajú a sú naklonení riešeniu ich potrieb a hľadaniu čo najväčších možností rozvoja detí a ich začlenenia.


Tento týždeň prebieha každoročný medzinárodný týždeň nepočujúcich. Je to čas, kedy si pripomíname úspechy a spolupatričnosť v komunite ľudí s poruchami sluchu. Je to priestor vyjadriť solidaritu s nimi a s ich potrebami.


Pri tejto príležitosti sme pripravili spolu so ZŠI Drotárska komunitné a osvetové podujatie pre deti so zábavným indiánsko-westernovým ladením.

Viac informácií nájdete na facebookovom evente alebo na našom webe.

Zároveň je to aj čas poukázať na veci, ktoré stoja v ceste deťom s poruchami sluchu k ich plnému zapojeniu sa do spoločnosti.

Napríklad na situáciu s ne/kategorizáciou nových výkonných načúvacích prístrojov s vyšším liečebným účinkom aktuálne reagujeme apelom na rodičov, aby hovorili o svojich potrebách na príslušných miestach.

 

Výzvu rodičom nájdete v článku.


Last but not least - ako odpoveď na otázku:

Ako môžu byť rodičia svojim deťom oporou už teraz?

pripravujeme výživnú vzdelávaciu jeseň.

Rodičia detí s PS majú možnosť u nás tiež “zasadnúť do lavíc” na kurzoch posunkov pre začiatočníkov, mierne pokročilých. Ponúkame aj novú možnosť - konverzáciu pre priebežné osviežovanie naučených posunkov.

Viac sa dozviete v pozvánke. Na kurz je potrebné sa prihlásiť.

Na sérii workshopov Hravo ku komunikácii  budú mať rodičia možnosť spoznať poruchu sluchu od A-N. Dozvedieť sa rodičovským jazykom potrebné informácie z lekárskeho, surdopedického, logopedického hľadiska a mať hlavne priestor sa na to emočne pripraviť. Tešíme sa, že po úvodných ťažkostiach sa nám podarilo nájsť termíny, ktoré vyhovujú aj účastníčkam a účastníkom, ktorí pricestujú z väčšej diaľky :)

Viac info opäť v článku. Na sériu workshopov je potrebné sa taktiež prihlásiť.

 


Na október a november vyskladávame jesenné komunitné stretnutia v novom formáte - zatiaľ si môžete rezervovať  doobedie 27.10. Bude to stáť za to.

Koncom roka bude už tradičný Uškový Mikuláš a možno ešte nejaké to prekvapenie - stay tuned :)

 

 

Tešíme sa vás :)))

Komentáre (0)

Pridaj komentár