Zastavené implantácie: Otvorený list MZ SR, VšZP a Dôvera

pred 7 rokmi

Všeobecná zdravotná poisťovňa a poisťovňa Dôvera pristúpili k zníženiu doplatku za kochleárne implantáty (KI) o 10%. Dodávatelia implantátov z ekonomických dôvodov zastavili ich dodávky na dobu neurčitú. Nepočujúcim deťom, pre ktoré sú kochleárne implantáty jedinou nádejou ako znova počuť, hrozí, že sa k nim nedostanú včas a bude ohrozený ich rečový a celkový vývin. Nižšie uverejňujeme otvorený list adresovaný predstavenstvu spomenutých poisťovní a predstaviteľom Ministerstva zdravotníctva SR.

 

Komentáre (32)

 • Chcem sa prihovorit za deticky ktore implantat potrebuju. Je to velka pomoc pri nepocujucom dietati. Nam stacia nacuvacie aparaty a komunikacia je tazka kym sa dieta nauci slova. A urcite aj deti ktore nepocuju si zasluzia nahradu hned ako je to mozne. Neviete si predstavit ake tazke je vychovavat a ucit taketo dieta.
 • Ako rodič nepočujúceho dieťaťa, ktoré je za daných okolností dobre skompenzované NP, v prípade, že by prišlo k situácii, že by potrebovalo KI, teda sa mu sluch zhoršil, si neviem predstaviť, ako by som dieťaťu vysvetlila, že má čakať abý znova počulo??!!! Je to hrozné pre tie nepočujúce deti, ktoré na to musia čakať aby mohli riadne fungovať, začleniť sa medzi ostatných počújúcich rovesníkov, preto si myslím, že je nesmierne dôležité tento problém vyriešiť v prospech detí čo najskôr!!!
 • Aj ja ako matka nepočujúceho dievčatka sa musím prihovoriť. Naša dcéra, žiaľ, nedostala takú kompenzáciu ako potrebola včas. To je dôsledok, že na svoj vek má oneskorený vývoj reči. Je dôležité si uvedomiť, že čím skôr sa aplikuje účinná kompenzácia, tým majú naše deti väčšiu šancu sa normálne vyvýjať. Ak sa táto doba zamešká tak už nie je cesty späť!!! Túto skutočnosť je potrebné si uvedomiť a nie pred ňou zatvárať oči, alebo len mávnuť rukou. Mali by sme sa inšpirovať v susediacich krajinách... Preto je neprípustné aby deti čakali na tak potrebnú vec, ktorá rozhoduje o ich ďalšom živote, jeho kvalite. Ja verím, že časom všetko s moju dcérkou dobehneme, ale je to veľmi náročné. Ak sa dá takejto veci zabrániť, tak to využime!!! Veď to ovpylyvňuje ich ďalší život.
 • Chcel by som sa prihovorit za vsetky deticky ktore potrebuju implantat... pre deti treba spravit vsetko su nase a su nasa buducnost !
 • Dobry den,tiez som matka nepocujuceho dietatka,ale ved toto je obrovský problém,ktorý treba akutne riešiť,naším detickam ide o čas,ktorý sa neda nikdy vrátiť-čas ktorý hra obrovskú rolu v tom či sa dieťatko hovorit naučí,alebo nie uz beztak je to čakanie na implantaciu strašne zdĺhavé prosím pomôžte nám túto situáciu riešiť.
 • Som zásadne proti tomu, aby sa finančné problémy v oblasti zdravotníctva a poisťovní premietali do zastavenia procesu kochleárnych implantácií! Je úplne neprijateľné, aby kvôli  10% zo sumy zdravotnej pomôcky došlo k úplnému zastaveniu procesu KI! Tu nejde len o momentálny zdravotný stav dieťaťa, ale o možné smerovanie celej budúcnosti detí s poruchou sluchu!
  Žiadame kompetentných, aby situáciu urýchlene riešili, čakanie na kochleárnu implatáciu nie je čakaním na nejakú technickú novinku, je to náročné čakanie rodičov aj celej rodiny na chvíľu, kedy dieťa začne počuť. 
  Držíme s OZ Nepočujúce dieťa!
 • Pekny den len pred mesiacom sme sa tiez dozvedeli ze nas syn Rastik ktory uz ma 2 roky ma tazku poruchu sluchu, par tyzdnov fungujeme na NP, momentalne lezime v nemocnici, kde nam robia dalsie vysetrenia BERA, CT... Uvazuje sa o KI na jedno usko, je to velmi dolezite pre kazde jedno dieta a je moznost im pomoct aby sa zaclenili a vedeli fungovat krasne aj s KI, preto dajte sancu detickam ide o ich buducnost je to tazky boj, pochopi to len rodic nepocujuceho dietata. Oni to potrebuju!!!!!!!!!!
 • Ja ako mama nepočujúceho chlapčeka, ktorý je už našťastie implantovaný, chcem poprosiť kompetentných ľudí, ktorí vedia danú situáciu riešiť nech tak urobia čo najskôr. Z vlastnej skúsenosti viem ako je veľmi ťažké zvládať obdobie kedy viete, že vaše dieťa nepočuje a teda sa nemôže rozvíjať a napredovať ako jeho rovesníci. Zároveň o to je to horšie a zúfalejšie keď viete, že existuje možnosť, ktorá vášmu dieťaťu pomôže počuť a teda sa plnohodnotne rozvíjať , a vy ako rodič nedokážete ovplyvniť systém, ktorý to brzdí. Na vlastnom dieťati vidím aký pokrok pre nás kochleárna implantácia znamenala, ako dieťa napreduje a akú dôležitú úlohu tu zohráva čas.
  Potrebné je tiež pozmeniť spôsob úhrady za implantát vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, aby sa celý proces urýchlil a neboli deti implantované s niekoľko mesačným oneskorením oproti poisťovniam, ktoré majú systém priamej platby za implantát.  
 • Pracujem s malými deťmi s poruchou sluchu v centre špeciálno-pedagogického poradenstva ako špeciálny pedagóg. Žiadam zodpovedných, aby urýchlene prehodnotili svoje závažné rozhodnutie a popremýšľali nad dopadmi hluchoty na vývin detí - lingvistické, vzdelávacie, emocionálne, sociálne aj pracovné dôsledky. Kochleárny implantát je určený NEPOČUJÚCIM deťom, čiže deťom, ktoré nemajú možnosť zachytiť reč pomocou kvalitných načúvacích prístrojov. V tomto momente NEEXISTUJE iná kompenzačná pomôcka, ktorá by nepočujúcim deťom umožnila vnímať reč. Akékoľvek odďaľovanie implantácie, negatívne ovplyvňuje úspešnosť implantácie v budúcnosti a tým pádom aj minimalizovanie dôsledkov poruchy sluchu na vývin dieťaťa, aj jeho najbližšiu rodinu. V prípade, že sa rodičia spolu s tímom odborníkov pre implantáciu rozhodnú, mali by mať aj naďalej právo implantáciu podstúpiť. Zastavenie implantačného procesu vážne poškodzuje rodiny s nepočujúcimi deťmi, pretože im neumožňuje ovplyvniť zdravotný stav ich dieťaťa a to napriek tomu, že na Slovensku dostupné kompenzačné pomôcky – kochleárne implantáty máme.
  Silvia Hovorková, CŠPP Hrdličkova 17, Bratislava
 • Dobrý deň, som matka nepočujúceho dieťaťa, ktoré je jednostranne implantované. Za kochleárny implantát som nesmierne vďačná, aj keď sme ho dostali v neskoršom veku. Čím skôr dieťa, ktoré potrebuje kochleárny implantát bude zoperované tým je väčšia šanca na jeho začlenenie sa do kolektívu počujúcich.
  Vďaka kochleárnemu implantátu majú deti možnosť vyrastať, tak ako ostatné deti, majú možnosť naučiť sa rozprávať (niektoré rozprávajú naozaj pekne zrozumitelne, ak si nevšimnete za uchom procesor, nezistíte, že sú nepočujúci).
  Je nepredstaviteľné, že existuje možnosť vrátiť sluch, (sluch, ktorý sme ostatní dostali len tak), ale kvôli zníženiu platieb poisťovňami a následnému zastaveniu dodávania kochleárneho implantátu dodávateľmi, túto možnosť - počuť nedostane mmnožstvo detí.
  Preto prosím kompetentných, aby tento problém urýchlene riešili, každá minúta je dôležitá!
 • Dobry den, hoci  nas syn ma len miernu stratu sluchu, ktora si zatial nevyzaduje nacuvacie aparaty chcem tiez apelovat v mene rodicov, ktorych dieta KI nutne potrebuje. Neberte tymto detom moznost vyrastat,  prezit detstvo a vzdelavat sa plnohodnotne ako ich pocujuci rovesnici. Pre mnohe deti je to jedina a posledna moznost ako sa mozu rozvijat a napredovat. Aj tieto deti su nasou buducnostou a vdaka KI z nich vyrastu plnohodnotni ludia, ktori sa tiez budu podielat na budovani spolocnosti. Prehodnotte svoje rozhodnutie a nedovolte, aby boli vytlacane na okraj.
 • Dobry den, som matka nepocujuceho dietata, ktore ani s kvalitnymi nacuvacimi aparatmi nepocuje nic. Kochlearny implantat je nasa jedina nadej, ze nasa dcera bude niekedy pocut a bude sa vediet zaradit do normalneho zivota. Sme cakatelia na KI. Sme vystresovani z nasej situacie aj bez toho aby nam niekto odopieral umoznit nasej dcere pocut. Preto ziadame kompetentnych o urychlene vyriesenie situacie, aby netrpeli deti uz aj tak dost skusane zivotom a ich rodiny.
 • Je to veľmi smutné, že sa niečo také deje. Som mamou nepočujuceho syna s načuvacimi prístrojmi. Zatiaľ mu pomáhajú, ale u nás visí otáznik nad KI, a pravdepodobne ho využijeme, pretože na pokrytie tak ťažkej strary sluchu, až hluchoty, je KI. Je to niečo neskutočne, keď načuvacie prístroje nepomáhajú, KI dokáže zázraky. Dieťa sa dokáže naučiť rozprávať, dieťa sa dokáže včlenit medzi počujucich. Dieťa má šancu na plnohodnotný život. Preto si neviem ani len predstaviť, ak by nám pri voľbe KI, zrazu všetko zastavili a my ako rodičia by sme nedokázali svojmu dieťaťu pomôcť. Prosím Vás konajte čím skôr. Je to veľmi dôležité pre deti. Je to ich budúcnosť, je to žiť plnohodnotne.
 • Dobrý den som matkou NP dcerky a som vdačná za to že mala bola pred necelými 3 rokmi implantovaná..Do 2 rokov skoro vobec nehovorila,tažko sme sa dorozumievali..Neviete si predstavit aké je to ťažke a ako bezmocne sa rodič cíti ked nerozumie svojmu dietatku a plaču obaja.Dcérka od implantácie začala postupne  rozumiet a rozprávat a aj ked tá reč stále nieje čistá sme štastní že má KI a hoci je náročne učenie s nou tešíme sa každemu písmenku a vieme ,že bude hovorit a pohybovat sa vo svete počujucich..Preto chcem aj ja velmi apelovat a prosím kompetentných ,aby tuto situáciu dali čo najskor doporiadku..Prosíííím doprajte aj ostatným NP detom počut....
 • Dobrý deň. Mám implantované dcéry dvojičky, ktoré by bez Kochleárneho implantátu nepočuli nič. Dnes rok po implantácií mám doma dve počujúce deti, ktoré si vyžiadajúešte veľa práce a času na ktorého konci veríme, že budú rozprávať. Ak by boli implantované neskôr, ich šanca na rzvoj reči by bola oveľa nižšia a to by stačilo len pár mesiacov. Verím, že sa touto výzvou budú kompetentný zaoberať. Ďakujem
 • Dobrý deň, 
  som budúca učiteľka detí so sluchovým postihnutím. Nedávno som sa vrátila, tak ako každý rok, z praxe, ktorá prebiehala na základnej škole pre žiakov so sluchovým postihnutím. Mala som možnosť pracovať so žiakmi, ktorým žiaľ nebola včas poskytnutá potrebná pomoc aj vo forme kochleárnej implantácie. Dopady na neskoršie vzdelávanie týchto detí sú oveľa komplikovanejšie a ťažšie ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nie je jednoduché zhrnúť celú problematiku do pár riadkov, preto je skutočne potrebné vypočuť si zainteresovanú (aj odbornú) verejnosť aby Vám vysvetlila, čo všetko obnáša neposkytnutie pomoci takému dieťaťu. Ak dieťa, ktoré to potrebuje, nedostane kochleárny implantát čo najskôr ako to jeho situácia dovolí, stráca drahocenný čas, v priebehu ktorého sa oneskoruje ako v rečovom tak aj sluchovom vývine. Treba si uvedomiť, že počutie, počúvanie, reč sú ale základné zručnosti bez ktorých sa v spoločnosti nepohneme. Preto chcem aj ja požiadať kompetentných aby mysleli na budúcnosť celej tejto spoločnosti a začali sa zaoberať akútne situáciou, ktorá nastala.
  ĎAKUJEM. 
 • Dobrý deň, som vďačná, že žijem v dobe a krajine, kde existuje riešenie pre nepočujúce deti. Naša 3-ročná dcérka dostala v necelých 2 a necelých 3 rokoch postupne KI na obe ušká. Systém však nie je ideálny a vo vyspelejších (bohatších?) krajinách bývajú deti implantované v roku. Je obrovský rozdiel, či dieťa začne nasávať ľudskú reč, učí sa jej porozumieť a samo ju neskôr produkovať od narodenia, či v 2 - 3 rokoch.  Chcem tým povedať, že čas hrá neúprosne v neprospech našich detí !!!  My musíme s dcérkou veľa dobiehať, ale s veľkým úsilím a s nemalými prostriedkami na terapie to pomaličky ide. Je mi do plaču, keď sa vžívam do situácie rodičov detí, ktoré teraz čakajú na svoj prvý KI. Pri všetkej tej záťaži, ktorú starostlivosť o takéto dieťa prináša, je najhoršia BEZMOCNOSŤ. A postupná sociálna izolácia dieťaťa aj celej rodiny, ktorá nastáva, keď s dieťaťom treba komunikovať len posunkami. Tie sa naučia rodičia, možno súrodenci. Ale že dieťa nebude vedieť komunikovať so starými rodičmi, bratrancami, susedmi a priateľmi, to je vážny problém, ktorý si treba uvedomiť. 
  Všetci robíme v živote chyby. Vačšinou z našej slabosti a niekedy aj z nevedomosti. Toto úsporné opatrenie a následné zastavenie kochleárnych implantácií je obrovskou chybou z nevedomosti. Chyby sa dajú naprávať.  Verím, že ste do svojich funkcií nastupovali s úmyslom pomáhať. Úroveň vyspelosti krajiny sa meria tým, ako sa stará o svojich znevýhodnených, oslabených obyvateľov. WHO radí sluchové postihnutie na 2.miesto (hneď za mentálnym postihnutím) v závažnosti práve pre dopad na komunikáciu. Tu sa ušetrí, no keď si dieťa včas neosvojí jazyk, neuplatní sa ako dospelý na trhu práce ako by mohlo a vo výsledku bude štát v strate.  PROSÍM, ŽIADAM kompetentých, aby hľadali iný spôsob riešenia finančných problémov ako upierať nepočujúcim možnosť počuť !!!
 • Cesta ku kochleárnemu implantátu je sprevádzaná viacerými administratívnymi úkonmi a vyšetreniami, ktorých manažment v našom systéme zdravotníctva nie je naozaj pre rodiča jednoduchý. Rodič chce prirodzene pre svoje dieťa urobiť maximum a tak je žiaľ prinútený okrem pozície rodiča zastávať pozíciu aj manažéra, terapeuta a aktuálne už aj finančného mága. Keďže sme si celým procesom prešli len nedávno a vieme aké náročné je pre rodiča čakať na kompenzáciu ktorá znamená NÁDEJ nenecháva nás aktuálna situácia chladnými a apelujeme na všetkých kompetentných aby pristupovali k zmenám individuálne a nie plošne. Sme si istý, že ak by kompetentný ovládal detailne problematiku včasnej kompenzácie poruchy sluchu, k tomuto kroku nikdy nedôjde. Veríme že aktuálna situácia bude bezodkladne vyriešená.
 • Sme rodičia nepočujúceho synčeka. Prednedávnom sa rozhodlo, že načúvacie aparátiky mu nepostačujú pre rozvoj reči a  potrebuje KI. Nakoľko mal synček 4 roky je pre nás čo najskoršia implantácia veľmi dôležitá. Žijeme v regióne, kde nie sú vytvorené podmienky pre vzdelávanie nepočujúcich detí, preto jedinou možnosťou je integrácia. A na to potrebuje syn kochleárny implantát.Prosím všetkých kompetentných, aby sa znovu rozbehlo implantovanie detí. Dajte šancu našim deťom na plnohodnotný život v počujúcom svete. Ďakujeme.
 • Dobry den,bohuzial nas syncek tiez patri medzi nepocujuce dieta,svitla nam nadej zvany KI.Schalenie od poistovne sme mali uz v auguste,no bohuzial ajmy sme dostali stopku.Je to neskutocne tazke cakat den,tyzden,mesiace a vidiet,ze sa nic nedeje.Je otrasne a smutne,ze na to doplacaju deticky,ktore by jedneho dna tiez chceli pocut hlas rodicov,inych deticiek,aby jedneho dna zacali komunikovat.Prosim kopmetentnych,aby sa zamysleli,uvedomili si co odopieraju nepocujucim detom.Chceme,aby nase deticky mali buducnost a vyvijali sa a nezostali v tichu.Nezasluzia si to!!!!
 • Dobry den, aj my sme rodicia nepocujuceho syna. Bol implantovany na 1 ucho, ked mal 2 a pol roka. Kedze mu nacuvacie aparaty nepostacovali a my sme spolu nevedeli vobec komunikovat, tak sme sa dostali do velmi zlej situacie - dieta nam nerozumelo, my jemu tiez nie, zacalo obdobie vzdoru, hadzania sa o zem a je to hrozny pocit, ked tak velmi chcete vlastnemu dietutu povedat, vystetlit, zavolat nan, upozornit ho na hroziacu situaciu a to proste nejde, lebo dieta vas nerozumie. Kazdy den je dolezity a kazdy den cakania je vacsim a vacsim trapenim pre dieta aj aj celu rodinu a okolie okolo neho. Preto ziadam kompetentnych, aby sa tato situacia co najskor vyriesila, aby sa nepodcenovala - lebo tu nejde len o deti samotne, ale o mnoho dalsich ludi, ktore s tymi dietatom potrebuju fungovat. Prosim preto o urgentne riesenie tejto situacie a zabezpecenie toho, aby boli opat implantacie pre nase deti spustene.
 • Dobrý deň, aj ja som mamou synčeka so 70 % stratou sluchu. Má veľké štastie, pretože krásne reaguje s načúvacími aparátmi. To je téma na ďalší blogový príspevok pre kompetentných, že na to, aby takto reagoval sme museli cestovať do zahraničia, kde si všetky vyšetrenia platíme samy, pretože nikde na Slovensku zatiaľ ani deťom ani dospelým nespravia vyšetrenie sluchu s nasadenými a zapnutými načúvacími aparátmi. Tým pádom lekári nepoznajú ziskovú krivku t.j. čo počujú deti aj dospelí s načúvacími aparátmi. A predpisujú našim deťom a aj dospelým nevhodné načúvacie aparáty, z ktorých nemajú takmer žiadny osoh. Rozum sa človeku nad tým zastavuje. Kvôli tomu musíme cestovať do zahraničia ! A teraz toto.... Zastavil sa proces kochleárnych implantácií (KI). Nechápem. Ako je toto možné ? Žijeme v právnom štáte v 21. storočí vo vyspelej Európskej únii alebo v stredoveku ? Pre detičky, ktorým nestačia načúvacie aparáty je jediným riešením práve Kochleárna implantácia. Prezradí mi tu niekto, prečo sa toto deje na Slovensku ? 
  Vyzývam kompetentných, aby obnovili dodávky kochleárnych implantátov a aby zrušili 10 % úhradu KI. Pre bežného slovenského rodiča je to obrovská suma, ktorú si mnohí z nich vďaka "super zárobkom" na Slovensku nemôžu dovoliť. 
 • Dobrý den, netušila jsem, že se ještě něco takového může dít, brát dětem možnost slyšet ... Máme implantovaného syna, a ač je to teprve půl rok od implantace, je to obrovský rozdíl. Opravdu škoda, že některé zkušenosti jsou nepřenositelné. 

  Doufám, že se dveře ke kochleárním implantátům v SR opět otevřou. 

 • Dobrý den. Také jsem matkou implantovaného syna. Proč dělat krok dozadu? Nechte prosím dětem možnost slyšet. Věřím, že se najde řešení, jak znovu otevřít cestu ke KI.
 • Dobrý den, toto je strašné vůči neslyšícím dětem s obrovskými negativními následky pro jejich celý život. Jsem také matka implantovaného chlapečka a můj syn dělá díky KI obrovské pokroky, obrovské. S naslouchadly neslyšel vůbec nic. Vím, jaký rozdíl ve vývoji udělá i jeden dva měsíce zpoždění implantace. Prosím, okamžitě zrušte zastavení implantací a dohodněte se s poskytovateli KI!!!!!!
 • Je veľmi ťažké pochopiť, aké je to nepočuť, keď sami počujete.... Mojim študentom, na vyvodenie tejto situácie, radím sledovať v televízii ich obľúbený program úplne bez zvuku. Vyskúšali a pochopili. Zhrniem ich komentáre do jedného slova - DESIVÉ! Preto je každý  deň, keď naše nepočujúce deti môžu vďaka kvalitnej technike počuť tak dôležitý! Najmä v ich útlom veku, keď sa ich komunikácia a osobnosť rozvíja, je nepočutie a nechápanie toho, čo sa okolo nich deje veľmi deprimujúce. Raz mi môj nepočujúci ocko, keď som pri tlmočení do posunkového jazyka nevnímala hovorené slovo, povedal: - Načo počuješ, keď poriadne nepočúvaš! - Touto, pre mňa, úžasnou myšlienkou si dovolím apelovať na kompetentných. Prosím, POČÚVAJTE, keď POČUJETE a pomôžte tým, ktorí NEPOČUJÚ!
 • Dobrý deň,
  som krstnou mamou nepočujúceho Martinka a súčasne surdopédkou- mobilnou pedagogičkou v rodinách s nepočujúcimi deťmi. Počas môjho štúdia i praxe som stretla mnoho implantovaných detí, ktoré sa v sluchových, rečových a sociálnych zručnostiach vyvíjali skvele a úspešne najmä vďaka KI. Vďaka zisku, ktorý im KI priniesol,sa plnohodnotne začlenili do spoločnosti a ich život  a život ich rodín nabral iný rozmer. KI nebol pre nich  "druhou" možnosťou, bol pre nich "jedinou" možnosťou, keď už iné kompenzačné pomôcky nestačili. Pripájam sa preto k OZ Nepočújuce dieťa a jeho apelu na kompetentných. Neberte nepočujúcim deťom a ich rodičom JEDINÚ MOŽNOSŤ,ktorú majú, neberte im NÁDEJ!
 • Vážení Veľkí, ktorí teraz rozhodujú o Malých...
  Máme malú dcárku s ťažkou poruchou sluchu a boli, a každý deň  sme stále svedkami toho,
  ako sa nám naše dieťa vynára do nášho sveta a začína mu stále viac rozumieť.
  Teraz spinká a my máme veľkú nádej, že zajtra mu bude rozumieť zase viac ako dnes,
  hlavne vďaka tomu, že vďaka aparátikom dobre počuje...
  Raz bude veľká...
  A ona a ostatní dnes malí, bude raz hozhodovať o malých, veľkých aj starých...
  Veríme, že budú rozhodovať správne... Lebo od mala sa učili rozumieť svetu...
  Vďaka Veľkým, ako ste Vy...
  Žehnáme múdrosť, do každého rozhodnutia, ktorá ponesie ovocie... 

  .

 • Aj ja sa pripajam k výzve OZ Nepočujúce dieťa. Som rodič nepočujúceho dieťaťa a zdravotník. Nepočujúce dieťa je odkázané na pomoc ,, druhých" , ktorých dnes nejako ubúda. Nemáme čas na nič. Pomôcť niekomu, ktorému nerozumieme a ktorý nerozumie nás, je náročné.  Je predsa až neetické zobrať im to, čo by im aspoň čiastočne pomohlo. Ved si predstavme, že by sme nemali dostupné okuliare, ktoré potrebujeme len napr. na čítanie, ako veľmi by nás to obmedzilo. Verim, že tieto komentáre niekoho z kompetentných presvedčia a budú sa snažiť rokovať o tomto nezmyselnom rozhodnutí.
 • Dnes na Ministerstve zdravotníctva SR prebehlo stretnutie, ktoré ministerstvo iniciovalo na podnet Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ako reakciu na náš otvorený list.

  Žiaľ, situácia sluchovo postihnutých detí sa na teraz nemení. Poisťovne argumentujú, že dôvodom na zníženie cien za KI je ich nižšia cena v susednej Českej republike. Nevidia dôvod, prečo by slovenské poisťovne mali za rovnakú pomôcku platiť viac. Dodávatelia KI sa bránia, že tieto ceny vychádzajú z nákupných cien, ktoré majú od výrobcov KI. Tí argumentujú, že ceny v ČR sú nižšie, pretože počet KI, ktoré táto krajina odoberie je 5-násobne vyššie ako na Slovensku a teda je aj cena iná (takáto cenová politika nie je ničím výnimočná, rovnako postupujú aj výrobcovia v iných odvetviach).

  Poisťovne nie sú ochotné vrátiť výšku úhrady za KI na pôvodnú sumu, dodávatelia nie sú schopní za tieto ceny implantáty dodávať, pretože nepokryjú ani ich náklady a výrobcovia nie sú ochotní znížiť cenu, za ktorú implantát dodávajú dodávateľom. Vo výsledku sa deti, ktoré sú na KI odkázané, stávajú aktérmi akejsi rukojemníckej drámy. Brániť sa však nemôžu – nepočujú, nie to ešte, že by rozprávali alebo išli klopať poisťovniam, dodávateľom a výrobcom na dvere.

  Dohoda zo stretnutia je taká, že v januári sa poisťovne stretnú s dodávateľmi a pokúsia sa dohodnúť na cenových podmienkach, ktoré by vyhovovali obom stranám. Koľko týždňov, či mesiacov tieto rokovania potrvajú a či niekam povedú, nevedno.

  Dovtedy sa u nás implantovať pravdepodobne nebude a deti, ktoré KI nevyhnutne potrebujú, budú žiť naďalej v tichu.

  Existuje však teoretická možnosť, ako sa môžu k implantácií dostať skôr. Prosíme rodičov detí a tiež dospelých pacientov, ktorí majú indikovaný KI a čakajú naň, aby nás kontaktovali na adrese info@nepocujucedieta.sk – poradíme Vám, ako postupovať.

  Prosíme rodičov a priateľov sluchovo postihnutých detí, ktoré by nášmu OZ dokázali pomôcť pri obhajobe práv sluchovo postihnutých detí, aby nás kontaktovali.

  Ďakujeme Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím, Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, Ministerstvu zdravotníctva SR, poisťovniam VšZP a Dôvera za to, že sa tejto situácií venujú a veríme, že januárové rokovania povedú k obnoveniu implantácií, na ktoré majú pacienti právo a nevyhnutne ich potrebujú.

  František Majtán a ďalší aktívni rodičia z OZ Nepočujúce dieťa.
 • Cela tato situacia je velmi,ale velmi smutna.Takto si to kompenzovat na nepocujucich detickach?Dokonca sme chceli cast,ktoru Vszp nechce uhradit,zaplatit my ako rodicia,pretoze pre svoje dieta urobime cokolvek(ako kazdi)no odmietli akukolvek spolupracu a dohodu!
 • No ja som práve volala na Antolskú a vraj zoznam čakateľov zredukovali a tým pádom nás vyškrtli!!!!!!! Robia si problém menší. že sprísnili kritériá a tie nespĺňame. Porazí ma.
Pridaj komentár