Chcete sa naučiť posunkovať? Stiahnite si aplikáciu Posunkuj HRAvo

pred 5 rokmi
Chcete sa naučiť posunkovať, ale nemáte vo svojej blízkosti žiadny kurz posunkového jazyka? Stiahnite si zdarma do telefónu aplikáciu Posunkuj HRAvo.
 
„Cieľom mobilnej aplikácie je uľahčiť rodičom detí s poruchou sluchu komunikáciu s ich deťmi vo veku do šesť rokov. Veríme však, že aplikáciu využijú aj starí rodičia, študenti, odborníci a širšia verejnosť, ktorí sa dostávajú do kontaktu s nepočujúcimi a chcú sa s nimi dorozumieť,“ hovorí terénna špeciálna pedagogička Silvia Hovorková z občianskeho združenia Infosluch, ktorá ju vydala a ktorú si ktokoľvek môže bezplatne stiahnuť z webovej stránky www.infosluch.sk.
Posunky sa chcú učiť najmä rodičia
S myšlienkou vyvinúť aplikáciu prišli rodičia. „Na poradenských stretnutiach opakovane hovorili, aká je škoda, že nemajú blízko seba niekoho, kto by im pomohol s precvičovaním posunkov. Medzi jednotlivými stretnutiami bývali dlhšie pauzy a oni mali vždy nové slovíčka, ktoré chceli vedieť zaposunkovať, keď boli práve na ihrisku, v obchode alebo v zoologickej záhrade,“ vysvetľuje Silvia Hovorková, podľa ktorej je predovšetkým pre deti s ťažkou poruchou sluchu zmysluplná komunikácia v ranom veku mimoriadne dôležitá.
 
Prvá aplikácia posunkov na Slovensku
Posunkuj HRAvo je prvá aplikácia svojho druhu na Slovensku. Obsahuje slovník s viac ako 800 posunkami, ktoré možno vyhľadávať podľa písmen v abecede a ktoré preposunkovala učiteľka a tlmočníčka posunkového jazyka Agáta Černáková. Výhodou aplikácie je, že všetky videá s posunkami sa dajú stiahnuť priamo do mobilu a tak sa dá k posunkom dostať kedykoľvek bez nutnosti pripojiť sa k internetu.
„V aplikácii sú posunky rozdelené aj do tém, o ktorých každodenne hovoríme s deťmi. Takisto si v nej môžete zaznačiť, aké posunky ste sa práve naučili alebo vaše dieťa. Zábavnou časťou je aj kvíz, v rámci ktorého si môžete navoliť obtiažnosť slovnej zásoby,“ vysvetľuje špeciálna pedagogička. Na zozname posunkov pracovali viacerí, ale už teraz je jasné, že postupne sa do aplikácie budú pridávať aj ďalšie. „Je skvelé, že nám ľudia píšu a dávajú tipy, na ktoré posunky sme zabudli a ktoré by v aplikácii určite nemali chýbať.“
 
Aplikácia je voľne dostupná pre kohokoľvek
Aplikácia Posunkuj HRAvo je okrem portálu www.infosluch.sk voľne dostupná aj v Google Store a momentálne je dostupná len pre Androidy. Stoja za ňou programátori z firmy Bel Air, ktorí ju vyvíjali a testovali takmer rok. Inšpiráciou im bola aplikácia Znakujte s námi, ktorú vydala česká Federace rodičú a přátel sluchově postižených (Centrum pro dětský sluch – Tamtam).
Možno sa niekto opýta, načo je potrebná aplikácia so slovenskými posunkami, ak už existuje česká. „Posunky v jednotlivých krajinách sa do značnej miery líšia. Asi najčastejší mýtus, s ktorým sa ohľadne posunkového jazyka u počujúcej verejnosti stretávam je, že posunkový jazyk je univerzálny. No nie je. Tak ako kedysi vznikla slovenčina alebo čeština medzi počujúcimi ľuďmi, tak si aj nepočujúci v danej lokalite vytvorili svoje vlastné posunky. Pravdou však je, že posunkový jazyk využíva aj veľa pantomímy a prirodzených gest, vďaka ktorým sa nepočujúci ľudia po celom svete do značnej miery navzájom dorozumievajú,“ dodáva Silvia Hovorková.
Podľa nej aplikáciu dnes využíva čoraz viac rodičov, ktorí sa posunkovaniu postupne otvárajú. „Dokonca mnohí aplikáciu posúvajú aj starým rodičom, ktorí často nemohli byť na spoločných stretnutiach alebo sa k posunkom nemali ako dostať. Posunkovanie má v súčasnosti čoraz väčšiu podporu aj u odbornej verejnosti. Je vždy na rodičovi, akú formu komunikácie so svojím dieťaťom napokon zvolí. Často sa však stáva, najmä pri deťoch v staršom veku, že nevedia dobre rozprávať a napokon je pre rodinu riešením práve posunkový jazyk," uzatvára špeciálna pedagogička, ktorá pôsobí aj v Centre špeciálno pedagogického poradenstva v Bratislave.

Komentáre (0)

Pridaj komentár