Vyšla knižka Máme dieťa s poruchou sluchu 1, ktorú by ste určite chceli mať doma

pred 5 rokmi

Na Slovensku sa ročne narodí približne 200 detí s poruchou sluchu. Až 90 percent z nich sa rodí počujúcim rodičom, ktorý so sluchovým hendikepom nikdy neprišli do kontaktu. Takáto nová situácia je neraz skúškou pre celú rodinu.

Kde hľadať informácie? Kde nájsť tých správnych odborníkov? Ako sa dozvedieť o poruche sluchu čo najviac, keď sme s ňou nemali žiadne skúsenosti? Ako je to možné, že naše dieťa nepočuje, keď my počujeme? To všetko sú otázky, na ktoré sa niekedy veľmi ťažko hľadajú odpovede.

 

Podobná kniha doteraz chýbala

 

Sme radi, že vám môžeme predstaviť knihu Máme dieťa s poruchou sluchu 1., ktorej autorkamiodborníčkySilvia Hovorková, Martina RzymanováDarina Tarcsiová. Sú to odborníčky, ktoré pri písaní zúročili svoje dlhoročné poznatky so sluchovo postihnutými deťmi a s ich rodičmi.

Keďže doteraz na Slovensku chýbala kniha, ktorá by sa komplexne venovala poruche sluchu u detí, autorky sa rozhodli pozbierať svoje poznatky a dať ich do dvoch kníh. „Rodičia za nami často prichádzajú s rôznymi otázkami. Pýtajú sa nás, čo spôsobilo, že ich dieťa nepočuje. Nerozumejú, čo je napísané v lekárskych správach. Ich bábätko dostane načúvacie prístroje, ale padajú a nevedia, čo s nimi urobiť. Prípadne im povedia, že dieťa skoro nič nepočuje a majú mu dať kochleárny implantát, ktorý nepoznajú. Majú obavy, či ich dieťa vôbec bude niekedy rozprávať. Nevedia, či pri komunikácii s ním stačia iba gestá alebo sa treba učiť aj posunkovať,“ vysvetľuje jedna z autoriek Silvia Hovorková.

                  

 

Týmito otázkami sa zaoberá veľa rodín. Aj preto sa autorky v prvej časti knihy Máme dieťa s poruchou sluchu venujú najmä odbornejším medicínskym a technickým témam. Ak chcete poruchu sluchu pochopiť v jej podstate a ísť viac do hĺbky, táto knižka je určená práve vám.

Nájdete vysvetlenia na rôzne témy

„Čitateľa sa snažíme previesť odbornými oblasťami čo najviac laickým spôsobom. Keďže sú v knihe aj rozsiahle texty, odporúčame si vždy prečítať iba to, čo je v danom momente pre čitateľa najdôležitejšie. Neskôr, keď sa začnú vynárať nové otázky, sa dá k neprečítaným kapitolám znova vrátiť,“ vysvetľuje ďalšia z autoriek Martina Rzymanová.

Kniha Máme doma nepčujúce dieťa 1 je typ knihy, ktorý by nemal chýbať v žiadnej rodine, v ktorej je dieťa so sluchovým postihnutím. „Zhrnuli sme do nej všetko, čo vieme o poruche sluchu, kompenzačných pomôckach aj vyšetrovacích metódach. Tieto informácie sme spísali dúfajúc, že pomôžu rodičom a rodinám detí so sluchovým postihnutím čo najlepšie využívať technické vymoženosti, ktoré sú pre deti v súčasnosti dostupné. Správna korekcia a kompenzácia sluchu je veľmi dôležitá, pretože len s ňou bude efekt praktických cvičení najlepší,“ dodáva spoluautorka Darina Tarcsiová.

Kniha je určená nielen rodičom detí s poruchou sluchu, ale aj odborníkom, učiteľom, študentom a asistentom, ktorí prichádzajú do kontaktu s nepočujúcimi deťmi a ktorí sa chcú dozvedieť viac o diagnóze, príčinách jej vzniku, o možnostiach korekcie porúch sluchu technickými prístrojmi, kompenzačných pomôckach alebo o potrebe ranej starostlivosti o dieťa a kultúre nepočujúcich. Autorky pri písaní knihy konzultovali mnohé témy aj s lekármi a s technikmi. „Veľmi ma potešila spolupráca s nimi. Odborníci by mali pracovať práve v tíme, ktorého spoločným cieľom je pomoc rodine a samotnému dieťaťu s poruchou sluchu,“  konštatuje Silvia Hovorková.

Praktické rady a cvičenia
                     

 

Kniha je plná užitočných faktických informácií, ale aj praktických rád. „Popisuje, ako sa pripraviť na stretnutie s odborníkom, čo všetko budú dieťaťu robiť, prečo a ako to budú robiť. Odpovedá aj na množstvo otázok, na ktoré rodičia hľadajú odpovede v každodennej starostlivosti,“ dopĺňa Darina Tarcsiová.

Táto kniha určite nedokáže nahradiť priamu starostlivosť odborníkov v ranej intervencii, pri ktorej je dôležitý foniater, genetik, odporúčania a spolupráca so surdopédom, logopédom či sociálny pracovník. Je však nástrojom, ktorý podáva dôležité rady, odkiaľ sa odraziť. Je zatiaľ jediným kompletným zdrojom informácií pre rodičov a malou encyklopédiou, po ktorej možno siahnuť zakaždým, keď si budete chcieť pripomenúť rady a odborné poznatky lekárov a odborníkov.

Čo sa všetko sa v knihe dozviete?

  • Čo znamená audiogram?
  • Ako dieťa privyknúť na nosenie načúvacích prístrojov ?
  • Ako funguje kochleárny implantát?
  • Aké sú odporúčania rodičov nepočujúcich detí pre odborníkov?
  • Aký je prínos komunity nepočujúcich pre nepočujúce dieťa?
  • Aké najvyššie vzdelanie môže nepočujúce dieťa reálne dosiahnuť?
  • Aké sú možnosti sociálnej podpory rodín s nepočujúcim dieťaťom?

 

Získajte knižku aj vy

 

Krst knihy a autogramiáda s autorkami sa uskutočnia už túto nedeľu 30. septembra pri príležitosti vyvrcholenia kampane k Dňu nepočujúcich v rámci podujatia Neverím vlastným ušiam.  
 
Ak ju chcete získať aj vy, zastavte sa v obchodnom centre Bory Mall v Bratislave od 14.00 do 17.00 hodiny. Pripravený je pestrý hudobný a bublinkový program, hravé workshopy s posunkami a možnosť konzultácii s odborníčkami, autorkami knihy.
 
Viac informácii nájdete aj na našom facebooku - NepocujuceDieta.sk

 

Elektronickú verziu knihy si môžete stiahnuť bezplatne z nášho portálu vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.

Ak chcete získať jej tlačenú verziu a nebudete sa môcť zastaviť na našom podujatí, navštívte Dobrú krajinu a podporte náš projekt Máme dieťa s poruchou sluchu. Váš dar v hodnote 15 eur, ktorý venujete na podporu terénnej ranej starostlivosti v spolupráci s odborníčkami, zhmotníme a dostanete za neho knižku, ktorú si budete môcť vyzdvihnúť priamo v Nadácii Pontis. Ak sa rozhodnete darovať nášmu združeniu viac ako 18.50 eur, Nadácia Pontis vám jeden výtlačok pošle priamo na vašu adresu. Za vaše dary vám vopred ďakujeme.

Komentáre (0)

Pridaj komentár