Rodičia detí s poruchou sluchu majú na to a pomáhajú ďalším!

pred 5 rokmi

Strávili sme s rodinami detí s poruchou sluchu slnečný víkend v Harmónií. Deti sa vyšantili v záhrade pri rozvojových hrách. Opäť stretli uškových kamošov a ocitli sa “doma”. Potvrdili sme si, aké je potrebné, vytvárať im bezpečné prostredie, kde sa môžu uvoľniť.

 


Zároveň to bol aj užitočný pracovný čas. Spolupráca s rodičmi, ktorú sme začali cielene budovať minulý rok a ich ochota pomôcť, dostali tento rok konkrétnejšiu podobu.

 


Každý z týchto rodičov už prešiel kus cesty. Za počutím a rozvojom svojho dieťatka. Niektoré cesty boli a sú kľukatejšie, na každej je zopár míľnikov a križovatiek. Pri spomínaní sa miešajú zážitky vháňajúce do očí slzy, s tými vďačne nostalgickými. Napríklad na ľudí, ktorých stretneme v pravý čas.

S odstupom času sú mnohé situácie aj humorné. Ako tie rôzne skúsenosti s načúvatkami na pieskovisku. “Teta, prečo zapchávate môjmu kamošovi uši tými farebnými vecami, veď s tým nemôže dobre počuť…” alebo “Požičiam ti, vyskúšaj!” :)

Každá skúsenosť je jedinečná a zároveň v mnohých nachádzame to spoločné.

Aké otázky ste si na začiatku kládli? Ako ste sa pripravovali na návštevy odborníka? Na čo ste nenachádzali odpovede?   

Odpovede sú často napísané s mnohými výkričníkmi a veľkými písmenami. Práve tieto spoločné dôležité odkazy chceme zachytiť v Sprievodcovi rodiča.

“Sme tu preto, aby už nikto nemusel zažívať to, čo my.” zaznieva z úst viacerých rodičov. Chcú pomôcť ďalším deťom, tým že ich rodičia budú mať potrebné informácie v správnom čase.

Ďakujeme, že máme okolo seba viac takých rodičov. Ako napríklad Evka: “Čo by som dala za to, keby taký Sprievodca existoval, keď bol Miško malý. My sme “nás” nemali… Preto radi pomôžeme.

 


Pridať sa a pomôcť môžete aj vy: ak máte dieťa s poruchou sluchu alebo ste odborníčkou/ odborníkom  a vo svojej praxi sa s deťmi s poruchou sluchu stretávate -  zaujíma nás váš pohľad!

Ak nám necháte na seba kontakt, budeme vás kontaktovať v procese prípravy Sprievodcu s otázkami na vašu skúsenosť. Ďakujeme.


Som rodič a chcem pomôcť

Som odborníčka/odborník a chcem pomôcť.


Alebo podporte náš projekt na Dobrej krajine.Vďaka!

 


Ďakujeme Nadácii Slovenskej sporiteľne a Nadačnému fondu Telokom za podporu.

 

Ďakujeme, Janette za facilitovanie rodičovského programu.

Ďakujeme, Monika a Dancekids za detský program. Ďakujeme, pani Machová a Penzión Harmónia za ústretový prístup.

                                                    

 

 
Komentáre (0)

Pridaj komentár