Pieseň Tri slová pomáha aj rodičom s deťmi s poruchou sluchu. Podporte nás aj vy, aby pomoc rodinám prišla včas!

pred 3 rokmi

Tohtoročná pandémia zasiahla aj nepočujúcich a predovšetkým deti s poruchou sluchu. Na Slovensku sa ich ročne narodí až 150 a vo väčšine prípadov počujúcim rodičom, čo nie je zanedbateľné číslo. Každý rok totiž predstavuje jednu celú školu. Aj na to upozorňuje preposunkovaná pieseň Tri slová v podaní vokálnej skupiny Voising, v ktorej si zaspieval aj nepočujúci chlapec Martin Majtán. Umelci sa v nej snažia upozorniť na to, že ani v ťažkých časoch nezostávame sami. 

Vokálna skupina Vosing prišla s unikátnym nápadom. Oslovila 18 známych osobností od spevákov cez hercov a moderátorov, aby spoločne naspievali známu pieseň od Deža Ursínyho a Jána Štrassera s názvom Tri slová. Vokálna skupina sa pri naspievaní známej skladby inšpirovala náročnou pandemickou situáciou mnohých ľudí a rodín. Mysleli aj na rodiny s nepočujúcimi deťmi, ktorým pandémia značne zasiahla do sveta ticha. 

 


Pieseň pretlmočili do posunkov

Jedna z členiek kapely Veronika Oláh Šebeňová už niekoľko rokov pomáha združeniu ako dobrovoľníčka. Práve jej skrsol v hlave nápad, ako skúsiť prepojiť zdanlivo nemožné - a ´cappela hudbu so svetom nepočujúcich. Keď o svojom nápade povedala Ľubke Majtánovej, riaditeľke združenia Nepočujúce dieťa, tá sa pre projekt nadchla. Okrem titulkov sa napokon rozhodli pieseň pretlmočiť do posunkového jazyka.  Pre Voising to boli intenzívne 3 mesiace prác, ktorú venovali vzniku tejto piesne, od nápadu až po finálny vznik piesne.Podarilo sa im spojiť všetkých, napriek pandémii. Materiál nahrávali každý sám v domácich podmienkach. 

Aj proces prespievania piesne rukami trval niekoľko týždňov. „Nebolo to jednoduché, pretože bolo potrebné zladiť slová piesne s posunkami a s melódiou,“ konštatuje Ľubka Majtánová. Známu pieseň tlmočili štyri odborníčky Darina Tarcsiová, Miroslava Tomášková, Zuzana Daubnerová a Ľubka Majtánová, pričom každá do jej prevedenia vniesla vlastný posunkový rukopis.

Pomoc deťom musí prísť včas

„Až 90 percent nepočujúcich detí sa narodí do počujúcej rodiny, ktorá väčšinou nemá skúsenosť s poruchou sluchu. Rodičia sú často bezradní, lebo nevedia ako svojmu dieťaťu pomôcť. Mnohí počas pandémie zostali na istý čas odrezaní od odbornej pomoci, ktorá je pre vývoj detí s poruchou sluchu nesmierne dôležitá a predovšetkým musí prísť včas,“ vysvetľuje Ľubka Majtánová z OZ Nepočujúce dieťa.

Hoci tlmočníci do posunkovej reči sú už dnes súčasťou mnohých tlačových konferencií a svet nepočujúcich sa dostáva do väčšieho povedomia spoločnosti, nosenie rúšok a respirátorov sťažilo situáciu mnohým nepočujúcim. Pri pozeraní správ či filmov, ktorým navyše chýbajú titulky, deti a dospelí s poruchou sluchu iba ťažko porozumejú. 

„Navyše ani dnes mnohí netušia, že správne použitie posunkového jazyka vie dopomôcť k rozvoju reči a komunikácie dieťaťa. Kľúčové je slovnú výpoveď doplniť aj o ďalšie vnemy – posunky, gestá či mimiku. Dieťa tak môže informácii porozumieť ľahšie a časom môže aj prekvapiť, ak sa nielen rozrozpráva, ale aj rozospieva,“ dodáva Ľubka Majtánová, ktorá si sama prešla touto skúsenosťou, keď sa jej narodil nepočujúci syn Martin. Ten si dokonca zaspieval novo naučenú pesničku aj vo videoklipe. 

Hlasom projektu Tri slová sa stal známy herec Robo Roth, ktorý prepožičal svoj hlas a narozprával jednotlivé spoty, ktoré spoločne vyzývajú na podporu rodičov detí s poruchou sluchu na ceste k úspešnej komunikácii včas. Zapojení umelci sa počas realizácie projektu osobne nestretli a dodali zvukový a obrazový materiál v rámci svojich domácich podmienok. Vo videoklipe znejú iba ľudské hlasy, pričom pieseň je prevedená v a ´cappella štýle bez použitia hudobných nástrojov. Okrem členov skupiny Voising v piesni zaznievajú aj hlasy Františka Kovára, Evy Pavlíkovej, Jána Galloviča, Marcela Ochráneka, Ondreja Kandráča, Jána Slezáka, Andrey Bučko, Mirky Partlovej a mnohých ďalších.  

„Našou piesňou sme chceli vyjadriť podporu všetkým ľuďom vo chvíľach, ktoré boli neraz náročné. Aj keď príde situácia, kedy musíme byť izolovaní a zavretí doma, nikto by v nej nemal zostávať sám. Zároveň sme ňou chceli podporiť aj komunitu rodín s deťmi s poruchou sluchu a nepočujúcich, ktorým odkazujeme: Nie ste v tom sami!“ hovorí člen kapely Voising, Viktor Nižník.

                               Pomôžte aj Vy, aby pomoc prišla včas

 

"Cieľom OZ Nepočujúce Dieťa je podporovať rodičov detí s poruchou sluchu, aby našli svoju cestu k počutiu, porozumeniu a komunikácii so svojimi deťmi včas. Informácie, poradenstvo, vzdelávanie, budovanie komunity, šírenie osvety a systémové zlepšenia. Toto sú naše ciele, ktoré sa snažíme napĺňať. Ak môžte, pomôžte nám aj vy.  Každý Váš dar je pre nás dôležitý. Aj vďaka Vašej podpore tu môžeme byť ešte viac pre ďalšie rodiny. Ďakujeme!" dodáva zakladateľka združenia, Ľubica Majtánová.


Pomáhame rodičom, aby sa pomoc k ich deťom dostala včas. Zažili sme to "na vlastné uši" a preto teraz podporujeme ďalšíchĎakujeme za vašu podporu!

 

Prispejte na www.chcempocut.sk 

Komentáre (0)

Pridaj komentár