Odborníci na poruchu sluchu od prvého momentu upozorňujú na to, že je dôležité, aby ich dieťa začalo používať oba načúvacie prístroje čo najskôr. Neodporúčajú striedať jeden prístroj na oboch uškách. Dva načúvatká umožňujú dieťatku počuť zvuky v priestore čo najkvalitnejšie. Rodičia sa im však niekedy vnútorne bránia. Stáva sa, že ich pocity vycítia aj samotné deti, ktoré načúvacie prístroje automaticky odmietajú.
Ako naučiť dieťa na načúvatká
Snažte sa ho povzbudiť, aby ich počas dňa nosilo tak dlho, ako sa len dá
Ak si vaše dieťatko necháva načúvacie prístroje dobrovoľne a nie je podráždené, nie je dôvod, aby ste mu ich snímali. Iné je to v čase, kedy spí alebo sa kúpe. Neodporúčame načúvatka nechávať na uškách, ak sa dieťa kúpe alebo je v kontakte s vodou, pretože by sa mohli pokaziť.
Skúste mu nechať prístroje na uškách počas poobedňajšieho spánku
Zahrajte sa jednoduchú hru
Vypínajte a zapínajte načúvací prístroj a pýtajte sa vášho dieťaťa: „Počujeme? Nepočujeme?“, aby vám vedelo signalizovať, či je prístroj práve zapnutý alebo vypnutý.
Naučte ho, ako vám má dať vedieť, že prístroj nefunguje správne
Môžete ho naučiť, ako gestom ukázať na uško a povedať: „Počujem“, keď sa prístroj ráno zapne. Občas sa zahrajte, nezapnite načúvátko a učte sa: „Nepočujem. Počujem.“
Učte dieťa samostatnosti a starať sa o načúvatká
U trojročného alebo štvorročného dieťaťa si môžete všímať, či si neskladá načúvacie prístroje s koncovkou z uška samo. Nechajte ho spolupracovať. Dajte mu škatuľku, ktorá bude označená a kam si môže odkladať načúvacie prístroje. Dovoľte mu pomáhať pri ich nasadzovaní alebo pri večernom čistení, a pod.
Štvorročné alebo päťročné dieťa už môžete viesť k väčšej samostatnosti aj tým, že ho naučíte, ako sa o prístroj starať, ako používať tester batérií alebo v spolupráci s vami vymeniť batériu v prístroji.
Na noc načúvatká odložte
Zvukovod dieťatka musí dýchať. Inak sa v ňom môžu začať množiť baktérie. Večer pred spánkom si ho dieťa môže vybrať. Ak nechce, počkajte, až zaspí a potom ich vyberte. Vysvetlite mu, že spať chodia nielen deti, ale aj načúvatká. Na noc je vždy dobré načúvacie prístroje vyčistiť a ideálne aj vysušiť. Niektoré deti rady zaspávajú so svojimi uškami. Chcú počuť do poslednej chvíle. Je to v poriadku, mnoho rodičov vyberá načúvatká a ide ich čistiť po tom,ako deti zaspia
Tip pre vás:
Keď mala Natálka okolo 1,5 roka, jej obľúbený plyšový psík dostal na uši staré nepoužívané načúvatká. Ráno ich rodičia vždy nasadili psíkovi a potom aj Natálke, z čoho sa samozrejme tešila. Po krátkom čase Natálka začala dávať načúvatká psíkovi sama a neskôr aj sebe.
Ďalšie tipy, postrehy a rady nájdete aj v knihe Máme dieťa s poruchou sluchu I. na strane 178 a 179
Komentáre (0)