Ako si môže dieťa zvyknúť na načúvacie prístroje?

pred 5 rokmi
Obdobie, keď dieťa začne nosiť načúvacie prístroje, môže byť pre všetkých zložité. Predovšetkým pre rodičov, ktorí sa musia zmieriť s tým, že ich dieťa má poruchu sluchu. A zrazu má nosiť načúvatka, ktoré jeho diagnózu ešte viac zviditeľnia.  

 

Odborníci na poruchu sluchu od prvého momentu upozorňujú na to, že je dôležité, aby ich dieťa začalo používať oba načúvacie prístroje čo najskôr. Neodporúčajú striedať jeden prístroj na oboch uškách. Dva načúvatká umožňujú dieťatku počuť zvuky v priestore čo najkvalitnejšie. Rodičia sa im však niekedy vnútorne bránia. Stáva sa, že ich pocity vycítia aj samotné deti, ktoré načúvacie prístroje automaticky odmietajú.

 
Ak ste sa ocitli v podobnej situácii, veľmi pomôže, ak sa o svojej skúsenosti budete rozprávať s ďalšími rodičmi, ktorí si už podobnými prešli. Môžete ich nájsť a prepojiť sa s nimi aj vďaka celoslovenskej Mape rodičov na našom portáli.  Nezabudnite, že hľadanie pomoci u druhých neznamená vašu slabosť. Je prejavom vašej sily a uprednostnením potrieb vášho dieťatka pred vlastnými pocitmi.
 
Ako sa zmieriť s načúvatkami 
Podobne na tom bola aj Eva, ktorá sa spočiatku za načúvatká svojej dcéry Julky hanbila. „Keď bola Julka malá a nemala vlásky, veľakrát sa mi stalo, že si ju ľudia obzerali. Pamätám si, že raz predavačka v potravinách prestala blokovať a pozerala na Julku ako na zjavenie,“ hovorí Jana o nepríjemnej skúsenosti. Stále striehla na to, či sa na Julku niekto nepozerá, až dcérke začala dávať rôzne čelenky, aby jej načúvatka schovala. Všetko sa to zlomilo po stretnutí s ostatnými rodičmi. „Zrazu som si uvedomila, koľko úžasných ľudí na Slovensku má deti so špeciálnymi uškami. Odvtedy si reakcie okolia nevšímam a nesledujem ani to, či sa na Julku niekto pozerá?“ dodáva Jana.
Každé dieťa i rodič si zvykne
Danielka dostala svoje prvé načúvatka, keď mala iba šesť mesiacov. Bola ešte len bábätko a veľakrát sa stalo, že „ušká“ (načúvacie prístroje) skončili v Danielkinej puse. „Ešteže začali pískať vždy, keď si ich vybrala z uška, čím nás na to nechtiac upozornila,“ hovorí jej mama Lucia. Najprv Danielka nosila načúvatka 2 hodiny, potom 4 hodiny. Neskôr prišlo leto a nenosila ich vôbec.
 
„Problém nebol v našom dieťatku, ale v tom, že sme sa s načúvacími prístrojmi nevedeli stotožniť. Po lete ich začala nosiť zo dňa na deň a mala ich na uškách takmer vždy, okrem času, kedy spala,“ spomína si Lucia. Danielka si na načúvacie prístroje rýchlo zvykla, aj keď mala dni, keď ich odmietala. Okolo roka začala krásne reagovať a rozprávať svoje prvé slová. „Teraz nás prekvapuje stále novými slovíčkami a veľa rozumie. Najviac sa teším z toho, keď ráno ako prvé povie „ham ham“ a ukazuje na prístroje,“ usmieva sa Lucia. Danielka už s načúvatkami dokonca aj zaspáva.
 
Deti vedia, že načúvatka potrebujú
Už dvojročné deti sú schopné dať najavo, že sa im vybila batéria na prístrojoch tým, že ukazujú na uško alebo si snažia načúvací prístroj zložiť. Deti vedia, že pre nich majú načúvatka zmysel a aj preto na to upozorňujú.
 Pre Milana bolo najťažšie samého seba presvedčiť, že jeho dcéra Tamarka načúvatká skutočne potrebuje. „Ich pískanie nám strašne liezlo na nervy a ľudia sa za nami otáčali,“ hovorí o nepríjemných začiatkoch Tamarkin otec. Neskôr upravili ich nastavenie a nechali urobiť aj nové koncovky. Ak načúvatká pískajú, niekde je zrejme chyba a je to častý problém, ktorý mnohí rodičia často riešia. „Ukázalo sa, že koncovky, ani nastavenie prístrojov neboli urobené dobre. Zrazu nám Tamarka začala reagovať čoraz lepšie. Už ani pískanie ma nerušilo, čo ma namotivovalo k častejšiemu nasadzovaniu načúvacích prístrojov na jej ušká,“ hovorí dnes spokojný otec.
 

Ako naučiť dieťa na načúvatká
Snažte sa ho povzbudiť, aby ich počas dňa nosilo tak dlho, ako sa len dá
Ak si vaše dieťatko necháva načúvacie prístroje dobrovoľne a nie je podráždené, nie je dôvod, aby ste mu ich snímali. Iné je to v čase, kedy spí alebo sa kúpe. Neodporúčame načúvatka nechávať na uškách, ak sa dieťa kúpe alebo je v kontakte s vodou, pretože by sa mohli pokaziť.

Skúste mu nechať prístroje na uškách počas poobedňajšieho spánku

Zahrajte sa jednoduchú hru
Vypínajte a zapínajte načúvací prístroj a pýtajte sa vášho dieťaťa: „Počujeme? Nepočujeme?“, aby vám vedelo signalizovať, či je prístroj práve zapnutý alebo vypnutý.

Naučte ho, ako vám má dať vedieť, že prístroj nefunguje správne
Môžete ho naučiť, ako gestom ukázať na uško a povedať: „Počujem“, keď  sa prístroj ráno zapne. Občas sa zahrajte, nezapnite načúvátko a učte sa: „Nepočujem. Počujem.“
Učte dieťa samostatnosti a starať sa o načúvatká
U trojročného alebo štvorročného dieťaťa si môžete všímať, či si neskladá načúvacie prístroje s koncovkou z uška samo. Nechajte ho spolupracovať. Dajte mu škatuľku, ktorá bude označená a kam si môže odkladať načúvacie prístroje. Dovoľte mu pomáhať pri ich nasadzovaní alebo pri večernom čistení, a pod.

 

Štvorročné alebo päťročné dieťa už môžete viesť k väčšej samostatnosti aj tým, že ho naučíte, ako sa o prístroj starať, ako používať tester batérií alebo v spolupráci s vami vymeniť batériu v prístroji.

Na noc načúvatká odložte
Zvukovod dieťatka musí dýchať. Inak sa v ňom môžu začať množiť baktérie. Večer pred spánkom si ho dieťa môže vybrať. Ak nechce, počkajte, až zaspí a potom ich vyberte. Vysvetlite mu, že spať chodia nielen deti, ale aj načúvatká. Na noc je vždy dobré načúvacie prístroje vyčistiť a ideálne aj vysušiť. Niektoré deti rady zaspávajú so svojimi uškami. Chcú počuť do poslednej chvíle. Je to v poriadku, mnoho rodičov vyberá načúvatká a ide ich čistiť po tom,ako deti zaspia

 

Tip pre vás:
Keď mala Natálka okolo 1,5 roka, jej obľúbený plyšový psík dostal na uši staré nepoužívané načúvatká. Ráno ich rodičia vždy nasadili psíkovi a potom aj Natálke, z čoho sa samozrejme tešila. Po krátkom čase Natálka začala dávať načúvatká psíkovi sama a neskôr aj sebe.

Ďalšie tipy, postrehy a rady nájdete aj v knihe Máme dieťa s poruchou sluchu I. na strane 178 a 179

Komentáre (0)

Pridaj komentár