POTREBUJEME VAŠU POMOC - Lebo vzdelanie je ich budúcnosť

pred rokom

Vzdelanie našich detí je pre nás kľúčové, lebo im otvára budúcnosť. O to viac nám táto téma  robí starosti v čase, kedy boli školy dlhodobo zatvorené, deti vypadli zo systematického rytmu vzdelávania a celá spoločnosť si kladie otázku, aké dôsledky bude mať tento čas na novú generáciu. V OZ Nepočujúce dieťa nám záleží na tom, aby sa starostlivosť a situácia v našej komunite neustále zlepšovala, preto sme o to viac znepokojení a chceme vedieť, kde sa ocitla oblasť výchovnej rehabilitácie - vzdelávania našich uškových detí za posledné roky.

 

Minuloročný prieskum vašich rodičovských skúseností v oblasti zdravotnej starostlivosti nám ukázal, že isté míľniky zdravotnej starostlivosti sa od r. 2015 zlepšili, čo je skvelá správa.

Zároveň nám však poukázal na miesta, ktorým potrebujeme venovať zvýšenú pozornosť. 

Náš výskum preto tento rok prehlbujeme mapovaním aktuálnej situácie s dôrazom na výchovnú rehabilitáciu - oblasť vzdelávania, ktorá súvisí aj s ranou starostlivosťou a aktuálne odzrkadľuje aj obdobie, žiaľ, ešte stále pretrvávajúcej, pandémie.

Preto vás pozývame, rodičia školopovinných detí s poruchou sluchu. Dajte nám vedieť o vašich osobných skúsenostiach do 25.10. - https://bit.ly/skusenostirodicov  

 


 PREČO PRIESKUM ROBÍME ?

O stave výchovnej rehabilitácie na Slovensku toho vieme zo skúseností rodičov málo. Zo skúseností rodičovskej poradne vieme, že otázky súvisiace s výchovnou rehabilitáciou našich detí sú časté, ale chýbajú nám presnejšie informácie o celkovej situácii v SR.

  Koľkí z rodičov musia aktívne vstupovať do oblasti vzdelávania svojich detí s poruchou sluchu?

 K akým možnostiam podpory, okrem lekárskej starostlivosti, ste sa s vašimi deťmi v oblasti výchovnej rehabilitácie dostali? 

Odpovede chceme nájsť v tomto dotazníku - aby sme vedeli argumentovať skutočnými rodičovskými skúsenosťami a ich počtami pri stretnutiach s odborníkmi, na ministerstvách a ďalších inštitúciách a obhajovať tak cielenejšie práva a potreby rodičov. Chceme zistiť, ktoré úseky rodičovskej cesty idú na Slovensku najmenej plynule, aby sme my ako OZ posilnili informovanie a možno aj vzdelávanie zamerané práve na tieto problematické miesta.

Venujte prosím kúsok svojho času, pridajte "dielik" vašej osobnej skúsenosti.

Staňte sa súčasťou postupnej zmeny – pre naše deti a aj pre tie, ktoré ešte len budú diagnostikované.

 

 KTO TO ROBÍ?

Tvorcom aj vyhodnocovateľom prieskumu je občianske združenie NepočujúceDieťa.sk.

Garantkou výskumu je Prof. Darina Tarcsiová z Katedry špeciálnej pedagogiky UK v Bratislave.

JE TO BEZPEČNÉ?
Všetky údaje uvedené v dotazníku budú spracovávané ako ANONYMNÉ. Garantujeme úplnú diskrétnosť. Kontakt na konci dotazníka je DOBROVOĽNÝ a bude slúžiť výlučne na oslovenie k účasti na ďalšej fáze výskumu, či súvisiace účely, ktoré si môžete jednotlivo zvoliť. Váš e-mail nám môže byť nápomocný v prípade potreby upresnenia niektorej z odpovedí - ak môžete, uveďte ho prosím.

SOM ZLÝ RODIČ, KEĎ..?
Dotazník nehodnotí vaše postupy ako rodičov pri hľadaní podpory pre dieťa. Vieme, že ste robili to najlepšie, čo ste mohli a vedeli. Aj my si to hovoríme pri nás a našej ceste. :)
 
Našim cieľom je hľadať cesty, ako môžete vy a ďalší rodičia dostať podporu – od systému i od nás ako OZ – efektívnejšie, účinnejšie a včas. V najlepšom záujme detí.

 

KTO TO MÁ U NÁS VYPĹŇAŤ?

Oceníme, ak sa na vypĺňaní dotazníka zúčastníte obaja rodičia, no nie je to podmienkou.

Vážime si váš čas a zdieľanie osobnej skúsenosti.
 
  KEDY?

Ideálne vyplňte Prieskum čo najskôr. Ak teraz nemáte kapacitu, dostupný je do 25.10.2021 tu: 
https://bit.ly/skusenostirodicov  

  VEĽMI VÍTAME SKÚSENOSTI NEPOČUJÚCICH RODIČOV!

Prieskum nám už vyplnila nepočujúca mamička jedného “ušiačika” a zvládla to, podľa jej slov, bez problémov.
Pozývame vás - nepočujúci rodičia  skúsiť to tiež.

Ak budete k Prieskumu potrebovať vysvetlenie, napíšte nám na túto mailovú adresu: info@nepocujucedieta.sk  


Ďakujeme! Vaša skúsenosť je dôležitým dielikom v mozaike.
 
AKO EŠTE VIETE POMÔCŤ?

Aby dáta zistené v Prieskume mali dostatočnú relevanciu a mohli sme výsledky uverejniť na rôznych - aj odbornejších - fórach v záujme zmeny pomerov v poskytovanej starostlivosti o naše deti je potrebné zozbierať dostatočné množstvo rodičovských skúseností. 

Každá rodičovská skúsenosť a vaša pomoc v tom je kľúčová!

Pomôžte nám prosím osloviť k vyplneniu Prieskumu aspoň 2 svojich priateľov - rodičov uškových detí.

(Tajný tip: Ak povzbudenie k vyplneniu dostanú od Vás osobne aj s tipom na ľahší priebeh vypĺňania – posedenie pri čaji a dotazníku napríklad, zväčšuje sa šanca, že sa pridajú. )

 


ĎAKUJEME, že ste v tom s nami opäť až po uši :))) Sme tu pre vás 
Lubka Majtánová a tím OZ Nepočujúce Dieťa

 

 

 

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá NepocujuceDieta.sk 


 

Komentáre (0)

Pridaj komentár