O rozvoji dieťaťa všeobecne

 • rozvoj reči, náučné hry, rozvoj sluchu
  rozvoj reči, náučné hry, rozvoj sluchu
  Dobrý deň milí rodičia a priatelia,chcem Vás poprosiť o radu.  Niekedy už nemám nápadov ako hrať s malou nepočujúcou (15 mesačnou) dcérou, aby to bolo pre nás oboch zaujímavé i naučné. Ona je veľmi pozorná, a normálne čaká na mňa, že čo nového jej ukážem, čo sa budeme učiť či hrať. Bohužiaľ už niekedy nemám nápadov a som taká bezradná. Kde by som vedela napríklad na internete nájsť nápady, alebo niekto by mi vedel poradiť/nejaké nápady napísať? Ďakujem za každú cennú i milú radu či pomoc!-mamička malej Agnešky-
 • chcem pomôcť, ale neviem ako
  chcem pomôcť, ale neviem ako
  Dobrý deň, začala som robiť v detskom domove ako špeciálny pedagóg a mám chlapca s poruchou sluchu - nie vrodenou. Je to chlapec, kt. momentálne navštevuje 2. ročník ŠZŠ, okrem iného má aj ADHD, načúvací aparát odmieta nosiť. Čiže spolupráca veľmi veľmi ťažká. Slovná zásoba takmer nulová -  ak mu ukazujem obrázky nevie pomenovať takmer nič - zväčša ani veci bežnej potreby. Navyše je nervózny, že on nevie čítať a on to robiť nebude - opakujem nečíta, len pomenuváva obrázky - chápem, že je frustrovaný, lebo má pocit, že to nevie. Vôbec netuším ako s ním pracovať, ako ho motivovať (namotivovať sa dá skutočne len na pár minút). Ako s ním komunikovať, lebo stále len kričím, gestikulujem a snažím sa ho udržať aspoň 15 min pri nejakej činnosti. ďakujem za každú hodnotnú radu. 
 • Čo robíme v EFFETE v Nitre pre deti s poruchou sluchu?
  Čo robíme v EFFETE v Nitre pre deti s poruchou sluchu?
  Máte dieťa s poruchou sluchu alebo deti s inými špeciálnymi potrebami? Neváhajte a príďte k nám. V EFFETE v Nitre ponúkame pre tieto výnimočné deti a ich rodiny komplex kvalitných odborných služieb, ktoré poskytujú špeciálni pedagógovia, logopéd, psychológ, sociálni pracovníci, inštruktori sociálnej rehabilitácie a tlmočníci. Tešíme sa na vás :)
 • Budúci poradcovia v Rodičovskej poradni absolvovali prvé školenie
  Budúci poradcovia v Rodičovskej poradni absolvovali prvé školenie
  Po niekoľkých mesiacoch príprav, plánovania a kreovania projektu Rodičovskej poradne sme dnes odštartovali finálne prípravy prvým školením pre našich rodičovských poradcov.

  Prišli Maťka, Ivanka, Gabika, Luky, Feri, Lubka a virtuálne aj Anka, ktorá nemohla prísť osobne a tak sme si ju prenášali v tablete po miestnosti :-) Stretli sme sa, aby sme sa dozvedeli viac o tom, čo to znamená byť dobrým poradcom, aby naša pomoc bola skutočným prínosom pre rodičov. 

  Školením nás previedla skúsená Janette Motlová z Eduma n.o., ktorej školenia vždy stoja za to a dnešok nebol výnimkou. Prešli sme si spolu, z akej potreby rodičovská poradňa vznikla, aké sú silné stránky našich poradcov, ako a s kým komunikovať v rámci poradne a načrtli sme si aj spôsob, akým to bude technicky fungovať.

  Kým sa "vymakáme", čaká nás ešte niekoľko školení a samozrejme veľa učenia a zlepšovania počas samotného života poradne. Veríme ale, že je to cesta, ktorá má obrovský zmysel, pretože si stále spomíname, aké ťažké to bolo pozerať sa po diagnóze na svoje dieťa, bez poňatia o tom, ako mu pomôcť. Vďaka Rodičovskej poradni budú mať rodičia od prvého dňa prístup k potrebným informáciám a podpore.

  Ďakujeme našim partnerom, vďaka ktorým Rodičovská poradňa vzniká: Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis, Nadácii Tatrabanky a OZ Nepočujúce dieťa. Keďže chceme pomáhať aj nepočujúcim rodičom, na svoju úlohu pripravujeme aj nepočujúce poradkyne Ivanku a Gabiku, pre ktoré tlmočila naša Agátka Čermáková. Našej budúcej poradkyni Táničke, ktorá nemohla prísť, želáme do Viedne skoré uzdravenie, myslíme na Teba ;-)

  Nevieme sa dočkať, kedy budeme môcť začať pomáhať prvým rodičom. Držte nám palce, aby nám prípravy išli od ruky :-)
 • Vyborna knizka na praci 3-6 let
  Vyborna knizka na praci 3-6 let

  Doporucujem knizku Diagnostika ditete predskolniho veku, kterou mi doporucil surdoped a s kterou nyni velmi intenzivne pracujeme. Cela kniha je rozdelana do kategorii Motorika,  Grafomotorika, Kresba, Zrakove vnimani a pamet, Vnimani prostoru, Prostorove predstavy, Vnimaci casu, Rec, Sluchove vnimani a pamet, Zakladni matematicke predstavy, Socialni dovednosti a Sebeobsluha. Ke kazde kapitole je prehledna tabulka dovednosti a testu, ktere zodpovidaji konkretnimu veku. Lehce si muzete zjistit, v cem jste oslabeny a na prilozenych obrazkach, hrach a pracovnich listech vite danou oblast potrenovat. Na konci jsou i pekne namety aktivit na rozvoj schopnosti a dovednosti podle veku. Velka knihkupectvi maji knizku vyprodanou, ale da se jeste sehnat v mensich.  Knizka je v cestine, ale urcite to neni zadny problem pro praci s ni.  Nahledy napr. zde  www.martinus.sk/?uItem=44487