chcem pomôcť, ale neviem ako

  • chcem pomôcť, ale neviem ako
    chcem pomôcť, ale neviem ako
    Dobrý deň, začala som robiť v detskom domove ako špeciálny pedagóg a mám chlapca s poruchou sluchu - nie vrodenou. Je to chlapec, kt. momentálne navštevuje 2. ročník ŠZŠ, okrem iného má aj ADHD, načúvací aparát odmieta nosiť. Čiže spolupráca veľmi veľmi ťažká. Slovná zásoba takmer nulová -  ak mu ukazujem obrázky nevie pomenovať takmer nič - zväčša ani veci bežnej potreby. Navyše je nervózny, že on nevie čítať a on to robiť nebude - opakujem nečíta, len pomenuváva obrázky - chápem, že je frustrovaný, lebo má pocit, že to nevie. Vôbec netuším ako s ním pracovať, ako ho motivovať (namotivovať sa dá skutočne len na pár minút). Ako s ním komunikovať, lebo stále len kričím, gestikulujem a snažím sa ho udržať aspoň 15 min pri nejakej činnosti. ďakujem za každú hodnotnú radu. 

Komentáre (4)

  • Dobry den Jana, ste uzasna, ze hladate pomoc. Skuste sa ozvat do CSPP Effeta Nitra www.effeta.sk/svk/vzdelavanie/poradnaSCsPP.htm), ta je k vam najblizsia a venuje sa cielene detom s poruchou sluchu, robi aj kurzy posunkoveho jazyka, ak by to bolo v pripade vasho chlapceka napomocne. Ja pracujem v CSPP Hrdlickova 17 v Bratislave s malickymi detmi, ale ak by ste mali akekolvek otazky a nenasli ste pomoc inde, mozete sa obratit aj na mna poradnahovorkova@gmail.com a budeme hladat riesenia.
  • Dobry den Jana. Obraz, ktory opisujete mi pripomina mnohe deti, ktore mali nespravne nastavene nacuvacie pristroje. Kedze im neprinasali ziaden alebo minimalny benefit, odmetali ich nosit. Tieto deticky boli nasledne ochudobnene o zvukove podnety, a teda hlavne o rec. Cely ich vyvoj kvoli tomu vyrazne zaostaval a poznam aj pripady tazkeho mentalneho postihnutia, ktore na tejto baze vzniklo. Takze moja rada - ako prve preverit, ci ma dieta spravne nastavene nacuvacie pristroje. Bude to narocne, dieta bude musiet spolupracovat pri audiologickom vysetreni. Ale ak najdete pracovisko s trpezlivou lekarkou/audiologickou sestrou, verim, ze po viacerych sedeniach sa im podari ziskat obraz o zvukoch, ktore chlapec cez nacuvatka pocuje a teda aj o tom, ake zmeny je potrebne vykonat v nastaveni nacuvacich pristrojov. Kym dieta nebude pocut cez nacuvatka najviac ako sa da, budete bojovat s neviditelnou stenou medzi Vami a chlapcom. Mozete mi kedykolvek napisat do Rodicovskej poradne na www.nepocujucedieta.sk/poradna a mozem Vam poradit viac. Zaroven je velmi dolezite to, co pisla pani Hovorkova vyssie. Uz teraz Vam mozu specialni pedagogovia pomoct, ako ku chlapcovi ziskat pristup a pomahat mu. Drzim Vam palce a za maleho chlapca Vam dakujem, ze ste sa rozhodli zabojovat o jeho lepsiu buducnost.
  • Dakujem za nove vhlady. Chlapec velmi tazko znasal audiologicke vysetrenie,myslim,ze to hranici aj az s traumou - v tomto smere je nespolupracujuci az v odpore. Dalsia vec som pre neho nova,kedze som nastupila zaciatkom septembra. Aparat odmieta nosit a nedopomohla k tomu zial ani matka. Neviem ci je opodstatnena diagnoza ADHD k prihliadnutiu na poruchu sluchu - cim ju nechcem spochybnit,ale aj keby mal ADHD myslim si,ze by sa priznaky zmiernili ak by sa mu dala sanca. Kazdopadne budem kontaktovat Effetu a uvidime co dalej. 
  • Dobrý deň, okrem vyššie uvedených odporúčaní by som ho začala učiť posunky alebo využívať inú formu komunikácie - kartičky, fotografie atď. Stav, ktorý opisujete, je bohužiaľ bežný v mnohých rodinách zo sociálne znevýhodneného prostredia - deti s poruchou sluchu nemajú vybudovaný žiadny komunikačný systém, nerorozumejú svetu a preto sa často hnevajú, alebo sú uzatvorené. Moja skúsenosť s rómskymi deťmi je, že na posunky začnú rýchlo reagovať aj ich používať. Problémom je prenos komunikácie do domáceho prostredia. Navrhujem vytvoriť systém komunikácie pre školu, lebo to je priestor, ktorý viete a potrebujete ovplyvniť vy. Dg. ADHD je u týchto detí samozrejme sporná - chýbajúci sluch, nefunkčná komunikácia, možná narušená vzťahová väzba  a minimálne pravidlá v domácom prostredí vytvárajú podmienky pre ťažko zvládnuteľné správanie dieťaťa. Držím Vám palce!
Pridaj komentár