porucha sluchu pri razstepe

  • porucha sluchu pri razstepe
    porucha sluchu pri razstepe
    drahe mamicky a oteckovia,mam 8 tyzdnovu dcerku,ktora ma razstep podnebia a pery. od narodenia nepocuje na lave usko a vcera pri kontrole uz zistili,ze ohluchla aj na to prave..... sme zufali,prosim vas,ma tu niekto skusenosti s razstepovymi detmi a ich poruchou suchu? da sa to po operacii do poriadku,ci nam uz zostava len sa stym zmierit? dakujem za odpovede :*

Komentáre (2)

  • Dobrý deň,
    poznám rodičov, ktorí sa v otázke razstepu obrátili na klinic. logopédku p. Buntovú v Skalici resp. Trnave. Viem, že robí aj týždňové pobyty pre matky s deťmi. Ona dokáže posúdiť, nakoľko sú ústa funkčné a čo dalej. Čo sa týka sluchovej poruchy, ak ste z BB, obráťte sa na SCŠPP v Kermnici. V každom prípade je potrebné žiadať o načúvací prístroj pre Vaše dieťaťko.
  • Dobrý deň Erika,

    Píšem Vám odpoveď z poradne (www.nepocujucedieta.sk/poradna) aj sem, aby k nej mali prístup aj ostatní rodičia pod touto témou.

    Priznám sa, že nemám vôbec žiadne skúsenosti s dieťaťom s rázštepom pery a podnebia, ale na stránke anglickej Národnej spoločnosti nepočujúcich detí (NDCS) som našiel článok, ktorý mi pomohol trochu lepšie sa zorientovať a prepojiť si rázštep s poruchou sluchu, s ktorou skúsenosti mám. Predmetný článok môžete nájsť tu: www.ndcs.org.uk/family_support/childhood_deafness/causes_of_deafness/cleft_palate.html#contentblock3

    Prečítajte si tiež niečo o tom, ako uško funguje v tomto článku: www.nepocujucedieta.sk/porucha-sluchu-co-robit/spoznavame-poruchu-sluchu/o-sluchu-a-poruche-sluchu/ako-funguje-sluch. V skratke - Ucho sa skladá z niekoľkých častí - vonkajšie (zvukovod, bubienok), stredné (kostičky, ktoré z bubienka prenášajú zvuk do vnútorného ucha), vnútorné (slimák - kochlea, ktoré zvuk spracováva na elektrické impulzy a posiela ich ďalej do mozgu).

    Podľa uvedeného článku na stránke NDCS mávajú deti najčastejšie prevodovú poruchu sluchu (tj. nie všetky deti, ale väčšina). Čo to znamená? Že vnútorné uško (slimák) je v poriadku. Problémom je, že sa k nemu nedostáva zvuk, kvôli problému v strednom uchu. Tým je najčastejšie zápal s tekutinou, alebo nevyvinuté kostičky stredného ucha. Slabú prevodovú poruchu sluchu poznáme všetci - stačí silnejšia nádcha a máme pocit zaľahnutia v uchu a horšie počujeme. Následne sa táto prevodová porucha sluchu dá riešiť liečbou alebo chirurgicky (podľa toho, čo presne ju spôsobuje). Žiaľ, pri deťoch s rázštepom sa zápal stredného ucha zvykne opakovať aj po vyliečení a môže sa stať chronickým - prevodová porucha, ktorá kvôli nemu vzniká teda môže byť dlhodobá alebo sa môže často vracať. Preto, aj pokiaľ ide všetko dobre, sluch deti a dospelých s rázštepom (aj keď je správne chirurgicky vyriešený) by mal byť pravideľne kontrolovaný počas celého života.

    Čo je teda NAJVIAC DÔLEŽITÉ je nezabudnúť na sluch počas toho, čo sa budete venovať riešeniu rázštepu pery a podnebia. Dieťa na to, aby sa správne vyvíjalo a naučilo sa rozprávať, potrebuje počuť reč milovaných vo svojom okolí. Ak ju počuť nebude, môže zaostávať a môže mať problém naučiť sa rozprávať. Preto veľmi dobré, že ste na to nezabudli a teším sa, že to aktívne riešite.

    Či je to tak, ako predpokladá vyššie uvedený článok, a teda, či má Nelka prevodovú poruchu sluchu, nemôžeme potvrdiť my, ako rodičia a až vôbec nie takto cez internet. Odpovedať na to musia lekári - ORL lekár (tj takzvaný nosno-ušno-krčný lekár), ktorý zhodnotí práve stav stredného ucha a audiologické pracovisko, ktoré sluch vyšetrí - toto vyšetrenie sa volá ASSR. Taktiež navrhnú, ako ďalej postupovať, čo sa týka sluchu.

    Môžete kontaktovať napr pracovisko na bratislavských Kramároch, je to Detská ORL klinika. Odporúčam Vám, aby ste sa k nim objednali. 

    Aby som to teda zhrnul - väčšina detí s rázštepom podnebia má prevodovú poruchu sluchu. Tá sa dá liečiť, avšak je možné že sa bude opakovať alebo bude chronická. Aby sme teraz vedeli určiť, či sa jedná o prevodovú poruchu sluchu (a nie je to porucha sluchu "percepčná", tj. vo vnútornom uchu), je potrebné navštíviť detskú ORL kliniku. Pokiaľ sa prevodová porucha sluchu potvrdí, ORL klinika navrhne ďalšiu liečbu. Keď sa dá všetko do poriadku, dieťa treba naďalej sledovať, čo sa týka sluchu. Pokiaľ sa ukáže, že dieťa nemá prevodovú poruchu sluchu, ale percepčnú, alebo nebude možné prevodovú poruchu sluchu vyriešiť, ORL klinika navrhne ďalší postup. Teraz je potrebné kontaktovať ORL kliniku, kvôli prvým vyšetreniam uška a sluchu.

    Dúfam, že sa mi podarilo odpovedať na Vašu otázku - ak ostalo niečo nezodpovedané, alebo Vám napadli nové otázky, prosím, kedykoľvek mi znova napíšte.

    Prajem Vám pekný deň,

    Fero Majtán
    Poradňa Nepočujúce dieťa
Pridaj komentár