Skríning sluchu v pôrodnici (otoakustické emisie, OAE, TEOAE)

Všetky deti, ktoré sa v súčasnosti rodia na Slovensku, by mali mať kontrolovaný sluch ešte v pôrodnici. Vďaka skríningu sa môže výrazne znížiť počet detí, ktorých strata sluchu ostane po narodení nepovšimnutá.

Ako funguje vyšetrenie otoakustických emisií?

Vyšetrenie otoakustických emisií je test, ktorý sa na Slovesnku zvyčajne používa ako novorodenecký skríning sluchu, pretože dokáže za krátku dobu odhaliť, či má dieťa sluch v poriadku alebo je potrebné jeho ďalšie vyšetrenie. Vyšetrenie je potrebné vykonať v kľude.

Vychádza z toho, že vonkajšie vláskové bunky vnútorného ucha v slimáku (kochlei) sa rozvibrujú, keď zachytia zvuk prichádzajúci zvonku. Táto ich vibrácia (emisia) sa dá spätne zachytiť maličkým mikrofónom vo vonkajšom zvukovode. Vibrácie však tvoria iba tie bunky vo vnútornom uchu, ktoré sú zdravé. Počas tohto testu sa malá sonda s mikrofónom vsunie do uška dieťaťa, pustia sa tóny, alebo kliknutia a merajú sa spomínané vibrácie. Výsledky zaznamenáva počítač.

Ak má dieťa sluch normálny, alebo má menšiu stratu sluchu ako 30 dB, výsledkom je „PASS“ – otoakustické emisie sú prítomné v dostatočnom množstve. Ak emisie nie sú prítomné, žiadna odozva (echo) sa pri tomto vyšetrení nenameria a výsledkom je „REFER“.

Podľa toho aký zvukový stimul sa použije na vyvolanie otoakustických emisií sa delia na: TEOAE, DPOAE alebo SFOAE.

Znamená výsledok REFER vždy stratu sluchu?

Výsledok REFER znamená, že otoakustické emisie nie sú prítomné. To môže mať na svedomí strata sluchu, ale aj keď má dieťa v zvukovode maz, tekutinu (napr. tesne po pôrode), má zápal stredného ucha a v jeho dôsledku prevodovú poruchu sluchu väčšiu ako 30 dB alebo poškodený bubienok.

Čo keď nám skríning sluchu nevyšiel (výsledok REFER)?

Ako bolo uvedené vyššie, neprítomnosť otoakustických emisií môže byť spôsobená aj dočasnými problémami v ušku. Preto sa vyšetrenie môže niekoľkokrát opakovať, kým sa lekár rozhodne postupovať ďalej. Pokiaľ však výsledok REFER pretrváva aj vo veku 1 mesiaca, na nič nečakajte a objednajte sa na objektívne vyšetrenie sluchu na ORL klinike (ASSR).

OAE vyšetrenie dokáže zistiť, či vnútorné ucho funguje správne, ale nedokáže určiť, akú veľkú stratu sluchu dieťa má. Na to sú potrebné ďalšie vyšetrenia a až tie môžu stratu sluchu a jej stupeň definitívne potvrdiť. Stupeň poruchy sluchu by mal byť potvrdený do 3 mesiacov veku dieťaťa. Keďže na toto vyšetrenie sa môže čakať niekoľko týždňov a dokonca mesiacov, nie je vhodné odkladať objednanie na neskôr.

Ale nám skríning dopadol dobre, môže mať moje dieťa poruchu sluchu?

Výsledok skríningového vyšetrenia je vo väčšine prípadov správny. Existujú však prípady, kedy aj napriek zdravému sluchu dostane dieťa výsledok REFER, alebo aj pri strate sluchu výsledok PASS. Preto, pokiaľ máte podozrenie na stratu sluchu vo vyššom veku, nespoliehajte sa na to, že skríning na poruchu sluchu neupozornil!

Vyšetrenie otoakustických emisií nedokáže odhaliť deti, ktoré majú poruchu sluchu spôsobenú nefunkčným sluchovým nervom alebo poruchou v mozgu. Dieťa môže poruchu sluchu získať až po narodení a teda po skríningovom vyšetrení sluchu. Dôvodov je hneď niekoľko – dedičná porucha sluchu, opakované zápaly stredného ucha, vážne ochorenia spôsobujúce aj stratu sluchu, úraz hlavy, požitie ototoxických (sluch poškodzujúcich) liekov a podobne.

Prečítajte si, ako postupovať, ak máte podozrenie na stratu sluchu.

Komentáre (0)

Pridaj komentár